Son Haberler

ENERJİ ÇOCUK NAZ ‘VERİMLİLİĞİ’ ANLATIYOR

Enerji Çocuk Projesi kapsamında ‘Enerji Çocuk Naz ve Arkadaşları’ 2015-2016 eğitim öğretim yılında da belirlenen yeni 38 pilot ilde öğrencilerle buluşmaya ve enerji verimliliğini anlatmaya başladı.

Enerji Verimliliği Derneği ile Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanarak yürürlüğe giren Enerji Çocuk Projesi kapsamında, enerji verimliliği çalışmalarına vurgu yapılarak, başta evlerde olmak üzere çocukların bulunduğu her ortamda enerjinin çocuklar tarafından verimli kullanılması amaçlanmaktadır.

2014-2015 eğitim öğretim yılında 21 pilot ilde 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik faaliyetler yürütülen ‘Enerji Çocuk Projesi’ ile ‘Enerji Çocuk Naz ve Arkadaşları’ 2015-2016 eğitim öğretim yılında  da belirlenen yeni 38 pilot ilde öğrencilerle buluşmaya başladı.

Proje ile çocukların enerji kullanımı, tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi ve enerji verimliliği konusunda ülke ekonomisine katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Proje çalışmalarından biri olan ve il il gezmeye başlayan ‘Enerji Çocuk Naz ve Arkadaşları’nın ilk durağı Kırıkkale oldu. Naz, sonrasında Kırşehirli ve Nevşehirli arkadaşları ile bir araya geldi. Arkadaşlarına enerjinin nasıl verimli kullanılması gerektiği, evlerinde ve okullarında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgi verdi. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik sonrasında Enerji Çocuk tarafından öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtıldı. Enerji Çocuk Naz ve arkadaşlarının yeni durağı 20 Ekim tarihinde Samsun olacak.

Oyun boyunca vurgulanan mesajlar:

Boşa yanan lambaları kapatmayı unutmayalım.

Perdeleri açalım ve gün ışığının odana girmesini sağlayalım.

Güneşli kış günlerinde perdelerimizi açarak güneşin odamıza girmesini sağlayalım.

Bilgisayarı sadece kullanacağımız zaman çalıştıralım. Bilgisayarını kapatmayı unutan arkadaşlarımızı kapatmaları konusunda uyaralım.

Televizyon izlemediğimiz zamanlarda kapatmayı unutmayalım.

Televizyon, bilgisayar ve bütün ev aletleri kapatılırken düğmesinden kapatalım.

Kullanılmadığı halde fişe takılı olan elektrikli ev aletleri için fişlerinin prizden çıkarılması konusunda büyüklerimizden yardım isteyelim.

Tasarruflu ampul kullanılmasının önemini ailemize hatırlatalım.

Su içmek için her defasında yeni bir bardak kullanmayalım ki bulaşık makinemiz boş yere daha fazla çalışmasın.

Enerjimizin boşa gitmemesi için ısıtıcıları 21°C’ye ayarlayalım ve mevsime uygun giyinelim. Evimiz çok sıcak olduğunda büyüklerimizden kombi ayarını düşürmesini isteyelim.

Buzdolabının kapağını gereksiz yere açık tutmayalım.

Temiz kıyafetleri kirli olanlarla karıştırmayalım ki çamaşır makinemiz boş yere daha fazla çalışmasın!

Kapıları ve pencereleri kapatalım ki odadaki enerjiyi koruyalım.

Kalorifer peteklerinin önlerini açık tutalım ki ısı iyi yayılabilsin.

enerji_cocuk

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu