Son Haberler

ENERJİ FİYATLARI SPOT PİYASADA YÜZDE 4 ARTTI

Enerji piyasasında fiyatlar hareketli bir hafta geçirdi. Spot piyasada işlem gören bir megavat saat elektrik fiyatındaki artış yüzde 4,5 oldu.

Enerji piyasasında fiyatlar hareketli bir hafta geçirdi. Enexion Haftalık Enerji Piyasa Raporu’nun verilerine göre; gün öncesi spot piyasada bir megavat saat elektriğin fiyatı 10-16 Eylül haftasında bir önceki haftaya göre yüzde 4,5 artış göstererek 192 TL oldu. Piyasada bir megavat saat elektriğin fiyatı bir önceki hafta 183,8 TL ortalamalarındaydı.

Doğal Gaz Enerji Üretiminde Yine Lider

Enexion’un hazırladığı rapora göre geçtiğimiz hafta toplam üretim içinde; doğal gazın payı yüzde 43, kömürün payı yüzde 31, yenilenebilir kaynakların payı ise yüzde 25 oldu. Tezgâh üstü piyasalarda geçtiğimiz hafta Ekim ayı baz yükü 167 TL/MWh, Kasım ayı 168,5 TL/MWh, Aralık ayı ise 187,3 TL/MWh seviyelerinden işlem gördü.

Maliyeti Düşürmek İçin Tarife Güvenli Liman

Enexion Enerji Danışmanlık Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, piyasalardaki hareketliliğin önümüzdeki hafta da yükseliş yönlü devam edeceğini söyledi. Spot piyasada enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin sanayi kuruluşlarını etkilediğine dikkat çeken Özdal, maliyetlerini düşürmek isteyen şirketlerin enerji tedarikini güvenli liman olarak gördükleri tarifeden sağladıklarına dikkat çekti. Özdal, spot enerji piyasasından alım yapan firmalara risklerini azaltmaları için sürdürülebilir en uygun birim fiyatlarla anlaşma yapmalarını tavsiye etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu