Enerji Gemisi Sudan'da… | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Enerji Gemisi Sudan'da… | Enerji ve Maden Dergisi

26 Mayıs 2018
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , ,

Karpowership, Karadeniz Powership Rauf Bey enerji gemisinin, Sudan’ın doğusunda yer alan bir liman şehri olan Port Sudan’da, Ramazan ile birlikte ticari operasyonlara başladığını duyurdu.

Karadeniz Holding’in global markası Karpowership, Türkiye’nin gücünü ve teknolojisini Afrika’ya götürmeye devam ediyor. Karpowership, Karadeniz Powership Rauf Bey enerji gemisinin, Sudan’ın doğusunda yer alan bir liman şehri olan Port Sudan’da, Ramazan ile birlikte ticari operasyonlara başladığını duyurdu. 180 MW enerji üretimi kapasitesine sahip Karadeniz Powership Rauf Bey, Sudan Elektrik Kurumu Sudan Thermal Power Generating Company (STPGC) ile imzalanan Enerji Satın Alma Sözleşmesi kapsamında ulusal şebekeye elektrik sağlayacak.

Sudan’daki ilk yüzer enerji santrali projesi olan Karadeniz Powership Rauf Bey’in ticari operasyonlara resmi olarak başlamasına ilişkin tören, Port Sudan Valisi Mustafa Mohammed Nour, Devlet Bakanı Yusuf Hamza, Devlet Bakanı Tabita Butros, Müsteşar Musa Ömer, STPGC Genel Müdür Yardımcısı Mohammed Ousman Mahgoub, STPGC Planlama Genel Müdürü Dr. Mudavi Abdulkareem ve ilgili kurumlardan heyet üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Harezi: “Elektrik olduğunda sanayi olur, iş olur, gelecek olur”

Törende konuşma yapan Karpowership Ticaret Grup Başkanı Zeynep Harezi, “Elektrik, tüm gelişmelerin başlama noktasıdır. Elektrik olduğunda sanayi olur, iş olur, gelecek olur. Sudan’a olan bağlılığımızın bir işareti olarak, kurucumuz, merhum dedem Rauf Osman Karadeniz’in adını taşıyan 180 MW’lik KARADENİZ POWERSHIP RAUF BEY enerji gemimizi getirdik. Kendisi denizleri çok severdi ve kendi adını taşıyan enerji gemisinin, bu mübarek günde, dünyadaki en güzel denizde bulunduğunu görmesini isterdim. Sözleşmemiz 150 MW için ve üretilen her bir kilovat-saatin Sudan’ın faydasına olmasını ve bir sonraki ekonomik kalkınma ve refah seviyesine taşımasını ümit ederim. Amacımız, Sudan’ı Afrika’nın ekonomik, bilimsel ve teknolojik ilerlemesinin merkezi olarak görmek ve Sudan ile birlikte büyümektir. Bunu yaparken de en ucuz elektriği sağlamaktır.” dedi.

Devlet Bakanı Yusuf Hamza ise konuşmasında “Elektrikle ilgili ihtiyaçlarımızda artık kimi arayacağımızı biliyoruz. Bir sonraki enerji gemisi inşallah 300 MW olacak.” dedi.

Sudan ile gerçekleştirilen iş birliği Gana, Mozambik, Zambiya, Gambiya ve Sierra Leone’deki projelerin ardından Karpowership’in Afrika’daki 6. projesi. Karpowership, daha fazla büyüme ve ilerleme sağlayabilmek için global enerji gemisi işini büyütmeye odaklanırken kıtadaki operasyonlarını genişletmeye devam edecek.

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri