Son Haberler

ENERJİ HUKUKU SEMPOZYUMU

EPDK’nın desteği ile Enerji Uzmanları Derneği ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliğinde düzenlenen Enerji Hukuku Sempozyumu Afyon’da gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışında konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji piyasasının 78 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendirdiğini ve EPDK’nın günlük siyasi gelişmeler ile sektörel çıkarlardan bağımsız kararlar alarak piyasayı denetleme ve düzenleme faaliyetinde bulunduğunu vurguladı.

Her geçen gün işlerin ve ilişkilerin daha da derinlik kazandığı enerji sektöründe çok sayıda anlaşmazlık ve uyuşmazlığın söz konusu olabildiğini dile getiren Başkan Yılmaz, bu noktada zaman zaman kararlarının yargı denetimine tabi tutulduğunu söyledi.

Adil Karar İçin Diyalog ve Empati

Sektörde adaleti tesis etmenin her geçen gün derinleşen piyasa koşullarında ve mevzuat yapısında bazen kolay olmadığını aktaran EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Adil karar vermenin yolu da ilişki içerisinde bulunan kişi ve kurumlarla diyalog ve empatiden geçiyor. Yargı ile EPDK arasında bu sempozyum ile ortaya çıkacak işbirliği pek çok sorunun daha iyi anlaşılması ve çözüm yollarının ortaya konması adına fırsatlar sunacaktır. Bu sektörün kalitesi, EPDK’nın kaliteli düzenleme yapmasından geçiyor. İşte bu sempozyumun bu çerçevede bizim işlemlerimize kalite katacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz, EPDK’nın da aralarında bulunduğu bir kısım üst kurulların tüm kararları aleyhine açılan davalara 2 Temmuz 2012 tarihine kadar ilk derece mahkemesi olarak Danıştay’ın bakmakta olduğunu hatırlattı. Bu tarih itibariyle Danıştay Kanunu’nu ve EPDK ile ilgili kanunda yapılan değişikliklerle yalnızca ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemler aleyhine Danıştay’da ilk derece mahkemesi olarak dava açılabilmesine karar verildiğini anlatan Başkan Yılmaz, “Bu düzenlemelerden sonra Kurulumuzun her türlü kararları aleyhine yetkili idare mahkemelerinde davalar açılmaya başlandı. İdare mahkemelerinin sayılarının fazla olması sebebiyle bazen aynı konuyla ilgili farklı kararlar da görmüş olduk.” dedi.

“Yargı sürecinin hızlanması enerji sektörünün gelişimine de büyük katkı sağlayacaktır.”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yargılama sürecinin uzamaması ve içtihat birliğinin sağlanması için EPDK tarafından alınan kurul kararları aleyhine açılacak davaların ilk derece mahkemesi olarak Danıştay’da veya yeni teşekkül edilecek bir ihtisas mahkemesinde görülmesinin faydalı olacağını düşündüklerini belirtti.

Başkan Yılmaz ayrıca “Süratli ve acil işlerde yargılama, Kurulumuz tarafından yapılan ve yapılacak işlemleri zamanında etkileyecek, işlemlerimizin hızlı ve kaliteli şekilde yürütülmesine yardımcı olacaktır. Dolayısıyla yargı sürecinin hızlanması enerji sektörünün gelişimine de büyük katkı sağlayacaktır.” diye kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu