Son Haberler

ENERJİ İLETİMİNDE EN GÜÇLÜ ÇÖZÜM

Prysmian, enerji iletim şebekeleri için gelmiş geçmiş en güçlü çözümünü hayata geçiriyor. Tamamen geri dönüştürülebilir ve çevre dostu olan yeni P-Laser 600 kV HVDC Sistemi, iletilen MW başına yüzde 30’a varan maliyet tasarrufu sunuyor.

Enerji ve telekomünikasyon kablo sistemleri konusunda dünya lideri Prysmian Group, daha üstün elektriksel performansları, daha düşük maliyetler ve daha yüksek çevresel sürdürülebilirlik imkânları sunacak yeni enerji iletim şebekeleri geliştirilebilmesi için çığır açar nitelikte, yeni bir kablo teknolojisini hayata geçiriyor. Grup, HVDC (Yüksek Gerilim Doğru Akım) uygulamalarında kullanılacak, yeni P-Laser 600 kV kablo sistemlerinin geliştirilmesinin ve test edilmesinin başarıyla tamamlanmış olduğunu duyurdu.

Yüksek Performanslı Yenilikçi Teknoloji

P-Laser, Prysmian Group’un kendi tesislerinde geliştirmiş olduğu, HPTE (Yüksek Performanslı Termoplastik Elastomer) olarak anılan, üretimin tek ve sürekli bir süreçle gerçekleştirildiği alışıldık XLPE’ye kıyasla, daha etkin kablo üretimini, çevreye daha az etki etme gibi bir faydayla birlikte sunan bir termoplastik malzeme kullanılarak geliştirilmiş, en gelişmiş ve yenilikçi teknolojiye verilen addır. XLPE’yle kıyaslandığında, bu yeni yalıtım teknolojisinin anahtar özeliklerinden biri de HVDC sistemleri için gereken, uzun süreli yüksek elektrik dayanımını sağlayabilecek malzemenin üretimi sırasında kimyasal reaksiyon gerektirmiyor olması. Bu özellik ayrıca üretim sürelerinin kısaltılabilmesi ve sera gazı emisyonlarının azaltılması gibi ek faydalar da sağlıyor. P-Laser teknolojisi mevcut kablo ve aksesuar teknolojileri ile tam uyumlu olup, alışıldık XLPE yalıtımlı kablolara kıyasla daha yüksek elektriksel performans ve daha fazla güvenilirlik sunuyor.

Yüzde 30’lara Varabilen Maliyet Tasarrufu

Prysmian Group’un Enerji Projelerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Massimo Battaini, “Bipolar sistem (bipole) başına (gelmiş geçmiş en yüksek elektrik gücü olan) 3,5 GW’a ulaşabilen kilometre taşı niteliğindeki bu yeni inovasyon, tüm HVDC (Yüksek Gerilim Doğru Akım) kablo sanayisinde kaydedilen ilerlemeyi şekillendiriyor ve iletilen her MW başına yüzde 30’lara varabilen maliyet tasarrufları sağlıyor.” dedi ve “600 kV’ta yapılan testlerin başarılı olması ise P-Laser yalıtım sistemlerinin kalitesine ve sağlamlığına dair başka bir kanıt sunuyor.” diye ekledi.

Kilometre Taşı Niteliğinde Bir Başarı

P-Laser HVDC yer altı ve deniz altı sistemlerinde, dünya kablo sanayisinde ilk defa gerçekleşiyor. Kilometre taşı niteliğindeki bu başarı, Prysmian Group’un XLPE ekstrüzyon kablo çözümünün yine aynı gerilim seviyesindeki (600 kV DC) tip testlerinin başarıyla tamamlandığına ilişkin, geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı duyurunun ardından geliyor ve 1 seneden kısa bir süre zarfında Prysmian Group tarafından kullanıma sunulmuş üçüncü UHVDC (Ultra Yüksek Gerilim DC) yalıtım teknolojisi olma özelliğini taşıyor. Bu başarılar, Prysmian Group’un sürekli inovasyon konusundaki su götürmez azminin ve Grup’un teknoloji liderliğinin bir kez daha altını çiziyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu