Son Haberler

ENERJİ PİYASALARINDAKİ DALGALANMA DEVAM EDECEK

Enerji maliyetlerindeki yükselişe dikkat çeken Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal, piyasadaki dalgalanmanın yıl sonuna kadar sürebileceğini belirtti.

Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal, enerji maliyetlerindeki yükselişe dikkat çekerek, piyasadaki dalgalanmanın yıl sonuna kadar sürmesini öngördüklerini belirtti. Özdal, USD/TL kurunun geçtiğimiz dönemde yüzde 25’e varan yükselişi ile döviz bazlı finansman yükü olan birçok enerji üreticisinin olumsuz etkilendiğini vurguladı. Her ne kadar kur geçtiğimiz birkaç aylık dönemde geri çekilse de şirketlerin risk algısının devam ettiğini bildiren Özdal, önümüzdeki dönemde spot piyasadaki enerji fiyatlarının da yükselme çizgisinde olduğunu ifade etti. Tedarikçilerin geçtiğimiz yıl yaşanılan doğal gaz krizinin bir benzerinin Aralık 2017’de yaşanma ihtimaline karşı Aralık kontratlarında çekimser davrandıklarını söyleyen Özdal, elektrik tarifesi ve doğal gaz tarifesindeki beklentilere ve dolardaki hareketliliğe bağlı olarak elektrik maliyetlerinin artmaya devam edebileceğini sözlerine ekledi.

“Sanayi sektöründe elektrik maliyetleri yaklaşık yüzde 20 arttı”

Sanayi kuruluşlarının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan enerji maliyetleri 2017 yılında artmaya devam edecek. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal, “Sanayi sektörünün elektrik profil maliyetleri 2017 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstererek ulusal tarifeyi geçti. Yükseliş devam edebilir.” dedi

Türkiye’de enerji maliyetlerinin yükselmesi ve serbest piyasanın zor durumda kalması, enerji tedarik fiyatlarına yansıdı. Sanayi kuruluşlarının enerji maliyetleri bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 20 oranında arttı. 2017 yılının ikinci yarısı elektrik ve doğal gaza zam, döviz kurlarındaki artış gibi çok fazla risk içeriyor.

“Almanya piyasalarındaki enerji tedarik yöntemleri örnek alınabilir”

Ceren Özdal, enerji maliyetlerinin en önemli ek kalemi olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) birim maliyetinin, yenilenebilir enerjide yaşanan yüzde 15 kapasite artışı ve dolar kurundaki yükseliş ile beraber 2017 yılında, 2016 yılına kıyasla yüzde 50 civarında bir artış göstermesi beklendiğini açıkladı. Özdal, YEKDEM’deki artış, elektrik piyasalarında geçen yıla göre yaşanan yükseliş ve tarife zammı ihtimalleri ile beraber ortalama sanayi elektrik profil maliyetinin yaklaşık yüzde 20 oranında artmasına neden olduğunu belirtti. Bu artışlarla birlikte büyük sanayi tüketicilerinin enerji tedarikini toptan piyasalara kaydırmasının beklendiğini belirten Özdal, bu konuda Almanya piyasalarındaki tedarik yöntemlerinin örnek alınabileceğini söyledi.

Enerji Yönetimi İçin Sanayi Şirketlerine 5 Tavsiye

Enerji Danışmanı Ceren Özdal, elektrik maliyetlerinin sanayi firmalarını olumsuz etkilememesi için 5 tavsiyede bulundu:

– Güvenilir enerji tedarikçileriyle çalışılması.

– Enerji ihtiyacının doğru tespit edilerek, enerji piyasalarından en rekabetçi şekilde enerjinin tedarik edilmesi.

– Enerji piyasasından sürdürülebilir en uygun birim fiyatlarla anlaşmaların yapılması.

– Mevzuatların çok yakından takip edilerek, beklenen değişikliklerle oluşabilecek maliyetlerin hesaplanması.

– Enerji tedarik sözleşmelerinin kapsamında ileride oluşabilecek ek maliyetlerin neler olduğunun belirlenerek bunların güvenli sözleşmeler ile güvence altına alınması.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu