Son Haberler

Enerji Santrallerinde Türk Malı Ekipmanlar Yaygınlaşıyor

Exergy, Türkiye pazarına daha fazla ilave katkı fiyatı sağlamak amacıyla enerji santrallerinde Türk malı ekipmanları yaygınlaştırıyor.

EXERGY Türkiye’deki yerli üretimini diğer enerji santrali ekipmanlarına yayıyor. 2014 yılında kendi Radyal Dış Çıkışlı Türbinlerinin yerel üretimine başlayarak çok sayıda müşterinin tarife fiyatındaki artıştan yararlanmasını sağlayan EXERGY, artık NIDEC ASI ile imzalanan münhasırlık anlaşması sayesinde, Türk müşterilerine yerli üretim jeneratörler sağlayan pazardaki ilk tedarikçi olacak. Bu yeni fırsatla, EXERGY’nin müşterileri temel tarife garantisi oranı olan 105 USD/MWsa’ya ve halen EXERGY’nin müşterilerine yerli türbin ve yardımcı teçhizatla sağladığı 13 USD/MWsa kazanca ilave olarak 7 USD/MWsa kazançtan yararlanacak.

NIDEC ASI ile imzalanan anlaşma sayesinde EXERGY, enerji santrallerinde Türk Malı jeneratörler kullanan ilk şirket olarak, müşterilerinin tarife garantisinde 7 USD/MWsa ilave teşvikten yararlanmasını sağlayacak.

İlk Türk Malı jeneratör Kiper Elektrik Üretim A. Ş., Kipaş Holding Group ile imzalanan yeni 10 MWe jeotermal elektrik santrali projesi kapsamında kurulacak. EXERGY Türk Malı ilk 12 MVA jeotermal enerji santrali jeneratörünü Kipaş Holding bünyesinde yer alan Kiper Elektrik Üretim A.Ş. ile yeni imzaladığı yeni 10 MWe jeotermal enerji santrali projesi kapsamında tedarik edecek.

Tesis 2018 Yılı Sonunda Faaliyete Geçecek

125°C jeotermal kaynağı kullanan bu tesis, tek diskli Radyal Dış Çıkışlı Türbini üzerinde 2 basınç seviyeli çevrimi bulunan su soğutmalı ORC sisteminden oluşmakta olup 2018 yılı sonunda faaliyete geçecek. Türk Malı jeneratör, diğer Türk Malı komponentlerle birlikte, Kiper’e tarife fiyatında ilave teşvik sağlayarak gelirde %19’a kadar artış yaratacak; bu da tesis yatırımının geri ödeme süresini kısaltacak.

Türk Malı jeneratörlerin kullanımından kaynaklanan avantajlar, EXERGY’nin sadece yeni müşterileri ve projeleri için değil, aynı zamanda geçen 5 yıl içinde bakanlık kabulü yapılmış olan ve yurt dışından satın aldıkları mevcut jeneratörlerini yerli üretim jeneratörlerle değiştirmek isteyen mevcut Türk müşterileri için de fırsat olacak.

Stratejik işbirliği EXERGY’nin pazarda bu fırsatı sunan ilk şirket olmasını sağlayacak

EXERGY’nin NIDEC ile ortaklığının geçmişi 2013 yılında gerçekleşen, hâlihazırda 200 MW yeşil enerji üreten toplam 13 jeneratörün satın alındığı, tedarik projelerine dayanır. Türkiye’de jeneratör üretimi için gerçekleştirilen bu stratejik işbirliği EXERGY’nin pazarda bu fırsatı sunan ilk şirket olmasını sağlayacak.

Nidec ASI, NIDEC grubun Endüstriyel Çözümler platformunun liderliğini yapmaktadır. Şirketin endüstriyel uygulamalarının kökeni yüzyıldan öncesine, 1899 yılında Cenova’da Ansaldo’nun elektro teknik tesisinin kurulmasına, dayanır. Şirket bugün elektrik motorlarda uzmanlaşmış lider bir mühendislik ve üretim şirketidir ve petrol ve gaz, metal, madencilik, malzeme işleme ve denizcilik gibi ağır endüstrilerde sistemleri yürütmekte ve kontrol etmektedir. Şirket aynı zamanda yenilenebilir enerji sektöründe ileri teknolojiye sahiptir ve akü enerjisi depolamasını, gelgit enerjisi üretimini ve biyokütleyi teknik ve ekonomik olarak daha uygulanabilir kılmak için yenilikçi çözümler üretmektedir. Şirketin merkezi Milano, İtalya’dadır.

Yerli üretim tesisi İzmir’de bulunan ve Türkiye’de faal ya da yapım aşamasında yaklaşık 350 MWe kapasiteye sahip olan EXERGY, jeotermal, biyokütle, güneş ve atık ısı geri kazanımı gibi yenilenebilir kanyaklardan elektrik üreten Organik Rankin Çevrimli elektrik santrali tedarikinde liderdir.

EXERGY, lider Radyal Dış Çıkışlı Türbin teknolojisiyle Organik Ranik Çevrimi (ORÇ) türbinlerinin geliştiricisi ve üreticisidir. EXERGY’nin sahip olduğu, çok sayıda patent kapsamında yer alan teknolojiler, ısı kaynakları olan jeotermal, endüstriyel atık ısı, biyokütle ve konsantre güneş enerjisinin kullanır ve daha fazla enerji üretimi sağlar. EXERGY Maccaferri Industrial Group’un bir parçasıdır ve SECI Energia holding bünyesinde yer almaktadır. İtalya’nın kuzeyinde (Milano) yer alan genel merkezinden EXERGY teknolojisini – Türkiye, Güneydoğu Asya, Kuzey ve Güney Amerika gibi yüksek büyüme potansiyeline sahip pazarlara özel ilgi göstererek – tüm dünyaya sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu