Son Haberler

ENERJİ ÜRETİMİNDE HES’LERİN PAYI YÜZDE 35,4…

Türkiye’de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerden (HES) 15 Mayıs 2016’da günlük bazda üretilen 35,4’lük elektrik ile HES’lerden üretilen elektrik günlük bazda, diğer elektrik üretim kaynakları arasında en yüksek paya ulaştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından Türkiye’de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerden (HES) 15 Mayıs 2016’da günlük bazda 35,4’lük üretim gerçekleşti. Böylece 15 Mayıs’ta HES’lerden üretilen elektrik günlük bazda, diğer elektrik üretim kaynakları arasında en yüksek paya ulaştı.

“Tabiata dost ve yerli enerjinin payını artırıyoruz”

HES’lerin yenilenebilir ve çevreye dost bir enerji üretim şekli olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremiyordu. Bu enerji üretim şekline yaptığımız yatırımlar sayesinde tabiata dost ve yerli enerjinin payını artırıyoruz.” diye konuştu.

hes_baraj

İlk 4,5 Ayda Ekonomiye Yaklaşık 6 Milyar Lira Katkı

Bu yılın ilk 4,5 aylık döneminde HES’lerden 27,7 milyar kilowatt.saat elektrik enerjisi üretildiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Böylece toplam 94,2 milyar kilowatt.saat enerji üretilen bu dönemde HES’lerden üretilen enerjinin payını toplam enerji içerisinde yüzde 29,4’e yükselttik. HES’lerden üretilen bu enerji ile ülke ekonomisine yaklaşık 6 milyar lira katkı sağlamış olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

HES’ler Yaklaşık 4,5 Milyar Liralık Doğal Gaz İthalatını Engelledi          

Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor ve enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu 4,5 aylık dönemde HES’lerden üretilen enerji doğalgaz ile üretilmiş olsaydı ülkemiz yaklaşık 4,5 milyar lira doğalgaz ithalatına kaynak aktarmak zorunda kalacaktı. Dolayısıyla HES’ler cari açığımızın kapanması hususunda da olumlu katkı sağlıyor.” açıklamasını yaptı.

2005 Yılından Beri Gerçekleşen En Yüksek Üretim

15 Mayıs 2016’da günlük üretim verilerine göre HES’lerden üretilen enerjinin toplam enerji içindeki payının günlük bazda yüzde 35,4 olarak gerçekleştiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Günlük bazda gerçekleşen bu yüzdeyi sürekli hale getirmek için bu sektöre yatırımlarımız devam ediyor. Zaten ilk 4,5 aylık dönemde gerçekleşen yüzde 29,4’lük üretim, yıllık bazda 2005 yılından beri gerçekleşen en yüksek oranı oluşturuyor. Bakanlık olarak yerli ve yenilenebilir enerji olan HES’lerin bu oranını sürekli olarak artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Hidroelektrik potansiyelini değerlendirmek için çalışıyoruz”

Türkiye’nin sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremediğini söyleyen Prof. Dr. Eroğlu, “Biz bu potansiyeli değerlendirmek için çalışıyoruz. Avrupa ve Amerika bu potansiyelinin neredeyse yüzde yüze yakınını kullanırken Türkiye kullanamıyordu. Ülkemizin hidroelektrik üretim potansiyeli yılda 216 milyar kilowatt.saat’tir. Halihazırda geliştirilen potansiyel ise yılda 157 milyar kilowatt.saat’tir. Geliştirilen bu potansiyelimiz değişik safhalardaki toplam 1.420 projeden meydana gelmektedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu