Fuar ve EtkinliklerSon Haberler

Enerji Verimliliği için Bitkisel Bazlı Trafo Yağlar…

Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye, Enerji Verimliliği Forumu’nda bitkisel trafo yağlarını tanıttı.

Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, 29-30 Mart 2018 tarihleri arasında 9’uncu kez enerji sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na (EVF) Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye sponsor oldu. Bronz sponsor kategorisinde destek veren Cargill Endüstriyel Ürünler Türkiye de fuarda stant açarak yer aldı.

Firmanın trafo yağlarını tanıttığı fuarda Cargill Endüstriyel Ürünler EMEA Bölgesi İş Geliştirme Müdürü Sabine Bowers da forumun “Enerji verimliliğini planlıyoruz, doğayı yeniliyoruz” oturumunda konuşmacı olarak katıldı.

Bitkisel Bazlı Trafo Yağı Envirotemp™ FR3™ Öne Çıktı

Bitkisel ve sentetik ester dielektrik sıvılarının tanıtıldığı stantta yakında Cargill’in Dilovası tesisinde üretilmeye de başlanacak olan bitkisel bazlı trafo yağı Envirotemp™ FR3™ ürünü öne çıktı.

Envirotemp™ FR3™, yenilenebilir, biyobazlı doğal ester dielektrik soğutma sıvısıdır. Sağladığı yangın güvenliği, çevresel, elektriksel ve kimyasal özellikleri kullanıldığı dağıtım ve güç trafolarında pek çok avantaj sağlar.

Yirmi yılın üzerinde saha tecrübesi ve kullanımda olan 1.000.000’dan fazla trafo mükemmel performansın bir göstergesidir. FR3™ sıvısının formülasyonunda yağlı tohumlar ve performans arttırıcı katkı maddeleri bulunmakla birlikte doğada hızla ve tamamen biyolojik olarak parçalanır. Akut Akuatik Toksisite ve Akut Oral Toksisite testlerine göre toksik değildir. FR3™ sıvısı yaklaşık 330°/360°C yanma noktası ile piyasadaki mevcut herhangi bir yüksek yanma noktalı dielektrik sıvısına göre en yüksek tutuşma direncine sahiptir.

Sağladığı yangın güvenliği ve çevresel avantajlar sayesinde, Envirotemp™ FR3™ sıvısı ile doldurulan trafolar, trafo merkezi ya da elektrik odası alanının optimizasyonunu mümkün kılar. Üstün ısı performansı, hammadde kullanımını da azalttığı için trafoların optimize edilebilmesi olanağını da sağlar.

Yalıtım sıvısı olarak FR3™’ün kullanılması katı yalıtımın termal sınıfını iyileştirerek trafo servis derecesinin ve yükleme kapasitesinin artırımına izin verir. Bu ekstra yüklenme esnekliği, aynı talebi, boşta kaybı daha az olan daha küçük güçteki transformatörle sunma imkânı sağlar.

Cargill Türkiye, Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda standın yanı sıra etkinliğin ilk gününde Cargill Endüstriyel Ürünler EMEA Bölgesi İş Geliştirme Müdürü Sabine Bowers da “Enerji Verimliliğinde Yeni Dönem: Bitkisel Trafo Yağları” başlıklı bir konuşma yaparak transformatörlerde, mineral yağ çözümleri ve kuru trafolara alternatif olarak bitkisel bazlı trafo yağlarının kullanımı sayesinde sağlanabilecek enerji verimliliğine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu