ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN CEO DİYALOG TOPLANTISI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN CEO DİYALOG TOPLANTISI | Enerji ve Maden Dergisi

24 Haziran 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Türkiye’de enerji verimliliği alanında projeler geliştiren Enervis ve sanayi kuruluşları enerji verimliliği için harekete geçiyor.

Alman Çevre Bakanlığının hibe desteğiyle EWE AG ve Enervis’in birlikte yürüttüğü “Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN ( Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi Almanya ve Türkiye’de düzenlenen 3 workshop sonrası CEO Diyalog toplantısı ile devam etti. Gerçekleştirilen workshoplara katılan ve tesislerinde enerji verimliliği etütleri yapılan sanayi kuruluşlarının üst düzey yöneticileri, EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante ve Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu’nun ev sahipliğiyle, 6 Haziran’da Gebze OSB’de gerçekleşen toplantıya katıldı. CEO Diyalog toplantısına projeye Gebze katılımcısı olan 10 adet firmanın Genel Müdürleri ve yetkilileri katılım gösterdi.

Türkiye’de enerji verimliliği alanında projeler geliştiren Enervis’in EWE AG ile birlikte yürüttüğü “Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN (Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi kapsamında 6 Haziran’da Gebze OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen CEO Diyalog toplantısında, şu ana kadar yapılan çalışmalarda tespit edilen proje fırsatları ve tasarruf potansiyelleri ortaya kondu.

Enerji verimliliğini artırıcı proje fırsatları ve enerji yol haritaları ortaya kondu

Proje kapsamında gerçekleştirilen workshop ve saha çalışmalarında katılımcı firmaların enerji tüketim profilleri çıkarılarak, enerji verimliliğini artırıcı proje fırsatları ve enerji yol haritaları ortaya kondu. Toplantıda, projenin ilerleyişiyle birlikte yapılan tüm bu çalışmaların çıktıları katılımcılarla paylaşıldı. Yıllık tasarruf potansiyeli 8 milyon TL ve ortalama geri dönüş süresi 2 yıl olan 73 proje tespiti, katılımcı firmaların üst düzey yöneticileri tarafından ilgiyle karşılandı. Tespit edilen bu fırsatların uygulamaya geçirilmesinin öneminin vurgulandığı toplantıda; EnEffTurN projesiyle birlikte işletmelerin kendi içerisinde atabileceği adımlar, beklentiler ve gereksinimleri hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

Quante: “Üretim maliyetlerinin en önemli kalemlerinden biri enerji maliyetleri”

İşletmelerde birim üretim maliyetlerinin en önemli kalemlerinden birinin enerji maliyetleri olduğunun altını çizen EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante;

“EnEffTurN hepimiz için oldukça verimli geçen bir süreç. Gerek proje fırsatlarımız gerekse eğitimlerimiz ile katılım gösteren tüm sanayi kuruluşlarımızın bundan sonraki süreçlerinde enerji verimliliğine ajandalarında daha ön sırada yer vereceklerine inanıyoruz. Tespit edilen proje fırsatları rapor üzerinde kalmayıp uygulamaya geçtiği takdirde bir anlam ifade edecektir. EWE Turkey Holding olarak, Alman EWE AG’nin 85 yıllık bilgi birikimini böylesi önemli projelerle müşterilerimize aktarabilme fırsatı bulabildiğimiz için mutluyuz. Bundan sonraki aşamalarda da firmalarımızın yanlarında olduğumuzu belirtmek isteriz.” dedi.

Kipoğlu: “Avrupa’da enerji tüketimi düşüyor, Türkiye’de artıyor”

Türkiye’nin çok ciddi bir enerji potansiyeli olduğunu belirten Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu ise; “2005 yılından beri Avrupa’nın enerji yoğunluğu düşerken Türkiye’ninki yükseliyor. Şimdiye kadar çok çeşitli sektörlerde yapmış olduğumuz etüt ve fizibilite çalışmalarımızla 50 milyon TL’yi aşan bir enerji tasarrufu sağladık. Bunların bir kısmını Enervis olarak enerji performans sözleşmesi modeliyle uygulamış olmamız da bizim için mutluluk verici. Kazandığımız bu tecrübeleri, Alman meslektaşlarımızın da Almanya’da edindiği tecrübelerle harmanlayıp bu projede sunabiliyor olmak önemli. Proje kapsamında yapılan çalışmalarda katılımcı olan sanayi kuruluşlarımız da açıkça görmüşlerdir ki, alınacak en küçük önlem bile, yıl bazında baktığımızda, bize kayda değer tasarruf olarak dönüyor. Güzel bir proje süreci geçiriyoruz. Umuyorum katılan sanayi kuruluşlarımız da gerekli somut adımları atmaya devam ederek EnEffTurN’ün faydalarını en kısa sürede görmeye başlayacaklardır. Enerji sektöründe uzun yıllara dayanan deneyime sahip EWE ve Enervis’in, firmalarımızın enerji verimliliği yolculuklarında uzun vadeli partnerleri olmayı arzu etmekteyiz.” diye konuştu.

2 yıl içinde geri dönüş sağlayacak toplam 73 proje fırsatı tespit edildi

Almanya’nın Bremen şehri, Bursa ve Gebze’de gerçekleştirilen EnEffTurN atölyelerinin ardından, katılan sanayi kuruluşları için tam 73 proje fırsatı tespit edildi. 25 projenin önceliklendirildiği EnEffTurN’de, 2 yıl içinde geri dönüş sağlayacak toplam 16 milyon TL’lik enerji verimliliği yatırım fırsatı da belirlendi. Projeler uygulandığı takdirde yıllık 8 milyon TL tasarruf edilmesi ön görülmektedir.

Ekim ayındaki kapanış etkinliğiyle sona erecek olan proje kapsamında yapılacak uygulama sonuçları da kamuoyu ile paylaşılarak, elde edilen enerji verimliliği sonuçlarının diğer sanayi kuruluşları için de örnek teşkil etmesi ve uygulamaların yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir