Son Haberler

“Enerji Yoksulluğu Çalışma Kolu” Oluşturuldu

Avrupa Politika Merkezi, Avrupa Birliği’ndeki enerji yoksulluğu sorunlarını ele almak için, King Baudouin Foundation ve Schneider Electric’in desteğiyle Enerji Yoksulluğu Çalışma Kolunu oluşturdu.

Avrupa Birliği’ndeki enerji yoksulluğu sorunlarını ele almak amacıyla Avrupa Politika Merkezi, Schneider Electric ve King Baudouin Foundation’ın da desteğiyle Enerji Yoksulluğu Çalışma Kolu’nu oluşturduğunu duyurdu.

Enerji yönetimi ve otomasyon alanlarında dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric ve bağımsız, kar amacı gütmeyen düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi’nin King Baudouin Foundation’ın da desteğiyle oluşturduğu Enerji Yoksulluğu Çalışma Kolu’nun tanıtımı Enerjiden Sorumlu Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroš Šefčovič’in katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirildi.

Düşük gelir, yüksek elektrik fiyatları ve zayıf bina enerji performansı nedeniyle ortaya çıkan “enerji yoksulluğu”, gelişmiş ekonomiler içinde ısıtma, güç ve yemek pişirme gibi temel konut ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli enerjiye normal ve düzenli bir erişimi olmayan insanları etkiliyor. Fransa Ulusal Enerji Yoksulluğu Monitörüne (Observatoire National de la Précarité Energétique (ONPE)) göre Fransa nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si enerji yoksulluğundan muzdarip. Enerji yoksulluğuyla mücadele, gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi gelişmiş ekonomilerde de enerjiye erişim açısından büyük bir gelişim sorunu…

schneiderSchneider Electric’ten, enerji yoksulluğuyla mücadele programı

Sosyal sorumluluk sahibi ve enerji yönetiminde dünya çapında bir uzman bir şirket olarak Schneider Electric, 2013 yılında gelişmiş ülkelerde enerji yoksulluğuyla mücadele programını başlattı. Grup, eğitim, yatırım ve teknoloji alanlarına odaklanarak bir fayda zincirini ortaya çıkarmayı teşvik etmek üzere çalışmalarını yürütüyor. Schneider Electric son dönemde, eylemlerinde nasıl en verimli olacağı üzerine araştırmalar yürütürken, aynı zamanda enerji yoksulluğunu Avrupa seviyesinde ele almak için Enerji Yoksulluğu Çalışma Kolu’nda Avrupa Politika Merkeziyle ortaklık oluşturdu. Schneider Electric 2015 yılı sonunda, Avrupa’da Enerji Yoksulluğunun Giderilmesi: Girişimler ve Çözümleri Anlamak başlığıyla bir rapor da yayınlamıştı.

Schneider Electric, ayrıca kurduğu vakıf ile birlikte enerji yoksulluğuyla mücadele programının bir parçası olarak çok sayıda girişime katılıyor. 2015 yılı Kasım ayında Schneider Electric Vakfı, Fondation de France himayesi altında King Baudouin Foundation tarafından Belçika’da oluşturulan enerji yoksulluğuyla mücadele platformuna katıldı. Schneider Electric ve Schneider Electric Vakfı, Belçika’da bu durumdan muzdarip aileler için somut enerji yönetimi çözümleri sunacak. Schneider Electric Fransa’da, Solar Decathlon Europe 2014’te, iş ve işçi bulma kurumu La Varappe ile birlikte sosyal konutlandırma hayır kurumu Habitat et Humanisme’nin “Herkes için acil konutlandırma” projesi için sürdürülebilir ve yenilikçi sosyal konutlandırma konseptini tanıtmıştı. Konteynerlerden tasarlanan ve tamamen geri dönüştürülebilir olan evler, Schneider Electric’in Wiser enerji verimliliği çözümünü içeriyor.

Enerji Yoksulluğuyla Mücadele için Sosyal Yenilikçilik

2015 yılının Eylül ayında ise Schneider Electric Vakfı ve Ashoka, “Enerji Yoksulluğuyla Mücadele için Sosyal Yenilikçilik” adı verilen projeleri için bir teklif çağrısı başlattı. Projenin hedefi ise Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ni kapsayan altı Avrupa ülkesinden milyonlarca insanın yaşam koşullarını geliştirmek için heyecan verici yeni toplumsal fikirleri teşvik etmek. Proje kapsamında 2015 yılının Aralık ayında kazanan 14 proje açıklandı ve bu projelerin geliştirilmesi için ayrı ayrı destek sağlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu