Son Haberler

ENERJİ YÖNETİMİ ÇÖZÜMLERİ ANLATILDI

Schneider Electric, Türkiye’nin 2023 enerji verimliliği hedeflerine odaklanan 8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda yeni nesil enerji yönetimi çözümlerini tanıttı.

36.Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde gerçekleştirilen 8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, 11-12 Ocak 2017 tarihlerinde, İstanbul WOW Convention Center’da düzenlendi. Fuarın başlangıcında gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından, Schneider Electric standını ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’ın bulunduğu heyete Schneider Electric Enerji Verimliliği Departmanı olarak, Enerji Yönetimi alanında verilen hizmetler anlatıldı. Schneider Electric’in bir sosyal sorumluluk projesi olan “Enerji Üniversitesi” hakkında kapsamlı bilgi alan heyet ile çektirilen hatıra fotoğraflarının ardından, standı ziyaret eden fuar katılımcılarına da Schneider Electric Türkiye’nin Enerji Verimliliği çalışmaları hakkında bilgiler verilmeye devam edildi.

Enerji verimliliğinde 2023 hedeflerine odaklanan 8. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda Schneider Electric, enerjinin sürdürülebilir bir şekilde kullanımı için geliştirdiği danışmanlık hizmetlerini katılımcılarla paylaştı.

“Schneider Electric Türkiye bir enerji verimliliği danışmanlık şirketidir”

Ayrıca Schneider Electric Türkiye, Enerji Bakanlığı tarafından hem bina hem de sanayi alanında yetkilendirilmiş ve sertifikalandırılmış bir enerji verimliliği danışmanlık şirketidir. Bu yetkileri kapsamında Schneider Electric Türkiye, “daha az kaynakla daha çoğunu başarabilmeleri” için güvenilir, güvenli, verimli ve sürdürülebilir enerji konularında hem müşterilerine hem de Türkiye ve dünya çapında yardımcı görevi üstlenmektedir.

Schneider Electric, Enerji Etüdü çalışmaları ile sanayide yüzde 20-30, binalarda ise yüzde 30-40 oranlarında olan enerji verimliliği potansiyelinin ortaya çıkarılmasında destek sağlıyor. VAP (Verimlilik Artırıcı Proje) Danışmanlığı ile verimlilik projelerine yüzde 30’a varan hibe sağlanmasına aktif rol üstleniyor. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri Danışmanlığı ile yaratılan iyileştirmelerin sürdürülebilir olması için çalışıyor. Aynı zamanda yerinde veya uzaktan izleme sistemleri ile sürdürülebilirliğe katkı sunuyor. Tüm bu çalışmalarını süreli Enerji Yönetimi Danışmanlığı ile güçlendiren Schneider Electric, Enerji Verimliliği Farkındalık Eğitimi ile de toplumsal bilincin artmasına ve bu sayede verimliliğin artırılmasına hizmet ediyor.

Enerji Yönetimi Yol Haritası Tanıtıldı

Schneider Electric, etkinlikte 6 basamaktan oluşan Enerji Yönetimi Yol Haritası’nı da katılımcılara tanıttı. Şirket ilk adımda mevcut iş süreçlerini inceleyerek enerji verilerini ve kullanım alanlarını değerlendiriyor. Buna bağlı olarak ulaşılabilir hedefler belirleyerek kolay uygulanabilir bir enerji yönetimi stratejisi oluşturuyor. Schneider Electric her adımda güncellenen akıllı hedefler için bir de takip sistemi oluşturuyor. Üçüncü adımda enerji yönetimi planlaması yapılıyor. Her birimi içeren teknik bir planlama olan bu süreçte etüt ve analizlerle iyileştirme potansiyelleri ve işletme kontrolleri belirlenerek enerji planlaması gerçekleştiriliyor. Ardından planın uygulama aşamasında iş birlikleri ve kaynak yönetimi konusunda danışmanlık sağlanıyor. Verimlilik Artırıcı Proje başvuruları da bu süreçte değerlendiriliyor. Son iki aşamada ise izleme sistemleri ile verimlilik sonuçları kontrol ediliyor ve iyileşmenin sürdürülebilir hale gelebilmesi için ISO 50001 süreçleri yürütülüyor.

“Ölçmediğiniz şeyi bilemezsiniz, bilmediğiniz şeyi yönetemezsiniz”

Fuarın ilk gününde öğleden sonra gerçekleştirilen “Enerji Verimliliği Hizmetleri – EVD şirketleri Uygulamaları” oturumunda ise Schneider Electric Enerji Verimliliği Departmanı sorumlusu ve Enerji Verimliliği Danışmanı Enes Akgün, yapmış olduğu sunum ile Enerji Verimliliğinde başlangıç noktası olarak kabul edilen Enerji İzleme Sistemlerini anlattı. Schneider Electric hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Akgün, Enerji İzleme Sistemlerinin tesisler için neden hayati bir önem taşıdığı hakkında bilgilere yer verirken, “ölçmediğiniz şeyi bilemezsiniz, bilmediğiniz şeyi yönetemezsiniz” kavramını günlük hayattan örneklerle açıkladı.

Bir Enerji İzleme Sisteminin nasıl olması gerektiğinin ve hangi parametreleri içermesi gerektiğinin anlatıldığı sunumda, Enerji İzleme Sistemi kurulması ile firmaların elde edebileceği kazanımlar anlatıldı. Saha çalışmalarından elde edilmiş olan birkaç iyi uygulama örneği vererek, düzgün yapılandırılmış bir Enerji İzleme Sisteminin firmalara kazandıracaklarını somutlaştıran Akgün, son olarak etkin bir Enerji İzleme Sistemi için olmazsa olmaz özellikleri ve parametreleri anlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu