Son Haberler

ENERJİDE AR-GE ÇALIŞTAYI

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilen ‘2.Enerjide AR-GE Çalıştayı’nın açılışında konuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) tarafından Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilen 2.Enerjide AR-GE Çalıştayı’nın açılışında konuştu.

AR-GE için atılan her adım, geleceğe yapılan yatırımdır.” diye kaydeden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, gelişmiş ülkelerin kriz dönemlerinde bile Ar-Ge alanında yapılan yatırımlarını korumaya çalıştığına dikkat çekti.

Yılmaz, “Ar-Ge çalışmalarından ödün vermeyen ülkelerin refah seviyesinde yaşanan artışın bu alanda yapılan yatırımların israf değil, ülke ekonomilerine değer katan faaliyetler olduğunu ispatlıyor.” diye konuştu.

“Dağıtım şirketlerinin Ar-Ge faaliyetlerini destekliyoruz”

EPDK olarak da dağıtım şirketlerinin Ar-Ge faaliyetlerini desteklediklerini belirten EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Türkiye büyüdükçe doğalgaz ve elektrik kullanımı da doğru orantılı olarak artıyor. Bu durum yeni taleplerin karşılanabilmesi, yeni şebekelerin yapılabilmesi için daha fazla çaba sarf etmemizi gerektiriyor. Araştırma ve geliştirmeye verilecek imkânlar ise zorunlu olarak bağlantı taleplerine ve yenileme taleplerine ayrılıyor. Ancak ülkemizin gelişmesi ile birlikte dağıtım sisteminin de daha iyi bir sisteme ulaşması, yani büyürken gelişmesi, gelişirken etkin bir sisteme dönüşmesini sağlayabileceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Sektöre yönelik hedeflerinin çok net olduğunu dile getiren Başkan Yılmaz bu hedefleri, “Ülkemiz elektrik ve doğal gaz dağıtım sistemi altyapısının uluslar arası kalite standartları düzeyine ulaştırılması, sistemin işletimine yönelik teknoloji geliştirilmesi, bilgi üretilmesi, yenilik yapılması, yerlilik oranının, verimliliğin ve hizmet kalitesinin artırılması, kayıpların ve maliyetlerin düşürülmesi…” olarak sıraladı.

Akıllı Şebeke Uygulamalarına Dönük Pilot Projeler

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik dağıtım sektörü ile ilgili Ar-Ge projeleri ele alındığında sistemin gelişmesi için kaçınılmaz olan akıllı şebeke uygulamalarına dönük pilot projeleri ön sıralarda gördüklerini, ayrıca insansız hava araçlarının işletmede kullanılması, akıllı şehir-akıllı pilot bölge uygulaması gibi teknik konuların yanı sıra göç yolları üzerindeki tesislerle ilgili kuşların ve tesislerin korunmasına yönelik sosyal sorumluluk projelerini görmenin de kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

“Bugün toplam Ar-Ge proje büyüklüğü yaklaşık 48 milyon lira”

Doğalgaz sektöründe ise deprem riskleri yönetim sistemi, uzaktan gaz kaçağı tespiti, boru hatlarında oluşması muhtemel hat hasarlarının ve boru ömürlerinin önceden tespit edilebilmesini içeren boru hattı bütünsel yönetimi gibi projelerin başta gediğini belirten Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurum olarak Ar-Ge kültürünün sektöre kazandırılması için payımıza düşen görevi bu uygulama dönemi içinde yerine getirdik. Temmuz 2015 dönemine kadar geçen süre zarfında Elektrik Dağıtım Şirketlerinin sunduğu 79 projeden 21 proje kabul edilmişken, sadece Temmuz 2015 döneminde 41 proje sunulmuş ve 20 adet proje kabul edilmiştir. Aynı şekilde Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin önceki dönemlerde sunduğu toplam 14 projeden 3 tanesi kabul edilmişken, sadece Temmuz 2015 döneminde 10 proje sunulmuş ve 4 adet proje kabul edilmiştir. Geçtiğimiz dönemde kabul edilen tüm projelerin yaklaşık maliyeti 33 milyon lira iken bugün toplam Ar-Ge proje büyüklüğü yaklaşık 48 milyon liraya ulaşmıştır. Proje kabul oranlarındaki artış eğiliminin önümüzdeki dönemlerde de süreceğine inancım tam.”

Düzenleyici Yaklaşım Strateji Belgesi

EPDK için yol haritası niteliği taşıyacak ‘Düzenleyici Yaklaşım Strateji Belgesi’ne de artık son şeklini vermek üzere olduklarını ve bu belgede de Ar-Ge çalışmalarına özel bir yer ayırdıklarını açıklayan Başkan Yılmaz, “Piyasa katılımcılarında teknoloji ve inovasyon kapasitesinin oluşturulmasının önünü açacak düzenlemeleri hayata geçiriyoruz. Piyasa katılımcılarına operasyonel esneklik ile iş ve ürün geliştirme olanağı sağlayacak düzenlemeler için gerekli adımları atmayı da sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu