Son Haberler

ENERJİDE YATIRIMIN ADRESİ PETKİM

Enerji alanında yatırımcıların gözdesi haline gelen Petkim Yarımadası, Avrupa’nın önemli üretim alanlarından biri olmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin enerji sektöründe en büyük yatırımların adresi olarak gösterilen Petkim Yarımadası, son dönemde SOCAR Power Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından atılan adımlar ile gündeme geldi. SOCAR Türkiye, PETKİM Yarımadası’nı Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden biri hâline getirmeyi planlıyor.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi – SOCAR, Türkiye’de faaliyetlerini 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren, SOCAR Turkey Enerji A.Ş. adıyla sürdürüyor. SOCAR Türkiye’nin hedefleri, resmi web sitesinde şu ifadelerle paylaşılıyor: “Value-Site 2023 vizyonuyla PETKİM Yarımadası üzerinde ‘RafineriPetrokimyaEnerjiLojistik – Dağıtım’ entegrasyonu sağlayarak, kümelenme modeli çerçevesinde ham petrol ile başlayan ve nihai ürünle biten katma değer zincirini hayata geçirerek, ülkemizde üretimin ve ihracatın dışa bağımlılığını azaltmak.”

petkim

“SOCAR Türkiye, PETKİM Yarımadası’nı Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’nin ilk Kimya Endüstri Parkı konumuna getirecek.”

SOCAR Türkiye ayrıca PETKİM Yarımadası’nı Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin ilk Kimya Endüstri Parkı konumuna getirmeyi de hedefleri arasında gösteriyor.

SOCAR Türkiye tarafından, Türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi unvanına sahip STAR Rafineri’nin üretime başlaması ile Türkiye’nin ithalatla karşıladığı ürünlerde milyarlarca dolarlık döviz tasarrufu sağlanacağı da vurgulanıyor. Ayrıca 10 Milyon ton rafinaj kapasitesine sahip rafinerinin, rekabet gücünü artırarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Başta Petkim olmak üzere tüm faaliyet alanlarında ve gelecek yatırımlarında yenilenebilir enerjinin önemine inandığını gösteren SOCAR Türkiye, bu inancının bir yansıması olarak da Petkim Yarımadası’nda Petkim RES yatırımını gerçekleştirecek. SOCAR Türkiye’nin 2018’e kadar Türkiye’deki yatırım miktarının 20 Milyar Dolar olması planlanıyor.

Yavuz, “Petkim limanını bu yıl sonbaharda hizmete açacağız.”

Petkim Yarımadası’nda enerji santrali yatırımında ÇED raporu ve lisansını alarak ihale aşamasına geldiklerini belirten SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Petkim Yarımadası’nda SOCAR Power Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından yapılacak yatırımlar ile ilgili açıklama yaptı. Enerji santrali, devam eden rafineri ve liman yatırımları hakkında konuşan Kenan Yavuz, “Petkim limanını bu yıl sonbaharda hizmete açacağız.” dedi.

Yatırım alanında kullandıkları elektriği de kendilerinin üretmek zorunda olduğunu belirten Yavuz, “Enerji arz güvenliğimizi tesis edebilmek için, mevcut doğalgaz santralimizin yanına yedekleme yapmak ve maliyetlerimizi düşürmek amacı ile yeni bir enerji santrali inşa edeceğiz. Hedefimiz 2018 yılında bu santrali devreye almak.” diye konuştu.

Yavuz, enerji santrali yapmalarının gerekçesi olarak şunları söyledi: “Petrokimya ve rafinaj proseslerinde enerjiyi dışarıdan alarak üretim yapılamıyor zira eş zamanlı olarak buhar ihtiyacı var ve 365 gün 24 saat istikrarlı ve temiz enerjiye sahip olmak zorundayız.”

“Enerji ihtiyacını nasıl ve nereden karşılayacağımız en hayati sorunumuzdur.”

“Yerli ara malı üretimi artmalı”

“Elektrik üretim kapasitesini ikiye katlamamız lazım.” diyerek, enerji alanındaki tartışmaların ideolojik zeminden uzak tutulması gerektiğine değinen Yavuz şöyle konuştu: “Konuyu teknik düzeyde tartışmamız lazım. ‘Nükleer enerjiye karşıyız’, ‘kömüre karşıyız’, ‘su dereleri yok ediyor’, ‘rüzgâr kuşları rahatsız ediyor.’ gibi argümanlar ile yapılan tartışmalar ülkemize zarar veriyor. Enerji ihtiyacını nasıl ve nereden karşılayacağımız en hayati sorunumuzdur. 90 milyona giden nüfusumuz, 2023 için belirlediğimiz 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var. Mutlaka yakalamak zorunda olduğumuz muhteşem bir hedef.”

Yavuz, teknoloji kullanıldığında korkulacak hiçbir şeyin olmayacağını ifade ettiği açıklamasında, Türkiye’nin büyümeye devam edebilmesi için enerji ve yerli ara malı üretimini artırmak mecburiyetinde olduğunu söyledi.

Kömür ve nükleer dâhil olmak üzere, tüm üretim tesislerinde asıl olanın kullanılan teknoloji olduğuna dikkat çeken SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, yerli kömürün teknolojiyle buluşturularak enerji üretiminde kullanılması gerektiğini belirtti. Yavuz ayrıca Türkiye’nin en önemli zenginlik kaynağının kömür olduğuna ve ülkemizde 300 yıl yetecek kadar yerli kömür bulunduğuna dikkat çekti.

Yavuz, “Ülkemiz enerji üretim kabiliyetini iki katına, ara malı üretimini ise beş katına çıkarmalı.”

Yavuz, petrolü ve doğalgazı olmayan bir ülke olarak, Türkiye’de rafinaj ve petrokimya ithalatının 20 milyar doları aştığını söyledi. Türkiye’nin yerli ara malı üretimini bugünkü seviyenin 5 katına çıkarmak zorunda olduğunu anlatan Yavuz, “Ülkemiz ekonomisini ithalata bağımlı hale getiren uygulamalar ortadan kaldırılmalı, bu kapsamda ise dâhilde işleme rejimi, serbest bölgeler ve serbest ticaret anlaşmaları ile gümrük birliği anlaşması acilen rehabilite edilmelidir.” diye konuştu.

Yavuz, ithalatın en büyük kaleminin ara malı ithalatı olduğunu hatırlatarak; “Ara malı üretimini artırmadan rekabet gücüne sahip olamayız, bilgi ve teknoloji transferi yapamayız.” dedi.

“SOCAR olarak Türkiye’nin en büyük yatırımcısıyız.”

Türkiye ve Azerbaycan Stratejik Ortaklığı

Kenan Yavuz, SOCAR tarafından gerçekleştirilen söz konusu yatırımların, Türkiye-Azerbaycan stratejik ortaklığı ile iki ülkenin siyasi iradelerini temsil eden cumhurbaşkanlarının liderliği ve vizyonları sayesinde hayata geçtiğini ifade etti.

“SOCAR olarak Türkiye’nin en büyük yatırımcısıyız.” diyen Kenan Yavuz, 1923 yılından 2003 yılına kadar Türkiye’ye gelen kümülatif yabancı sermaye miktarının 80 yılda toplam 15 milyar dolar olduğunu söyledi. “Bugünkü Türkiye’de SOCAR olarak tek başımıza 20 milyar doların üzerinde yatırım yapıyoruz.” diyen Yavuz sözlerini şöyle tamamladı: “Rafineri yatırımımız hızla ilerliyor, TANAP 2018 yılında hizmete girecek, Petkim’de yaptığımız ve yapmakta olduğumuz yatırımlar ile verimliliğimizi, kapasitemizi artırdık. Tüm bu gelişmeler, Türkiye’nin geçirdiği dönüşümü, değişimi ve geldiği aşamayı çok güzel ifade ediyor.”

20 Milyar Dolarlık Yatırım Portföyü

Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı’nın 22’ncisi (Caspian Oil & Gas) 2 Haziran’da başlayan etkinliklerle ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla Bakü’de gerçekleştirildi. Platin Sponsorluğunu SOCAR’ın üstlendiği fuara Türkiye, Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa gibi petrol sektörüne yön veren ülkelerden toplam 402 şirket katıldı. SOCAR Türkiye fuarda, toplam yatırım maliyeti 20 milyar doları bulan Petkim Value-Site Projesi ile TANAP’ı tanıttı.

Yavuz, “Petkim Yarımadası’nda ithal kömür teknolojisine dayalı bir enerji santrali kuracağız.”

Yatırımların durmadan devam ettiğini vurgulayan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, “Ülkemizin enerji stratejisinin en başında gelen yenilenebilir enerjiye destek konusunda SOCAR Türkiye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Yaklaşık 55 milyon Avro yatırım bedeliyle ilk fazı 27 MW ve ikinci fazı da 24 MW olacak Petkim RES, Petkim Yarımadası’ndaki enerji ihtiyacımıza yapacağı katkıdan öte hem bölgenin temiz enerjiye olan ihtiyacına hem de Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesine katkıda bulunacak. 51 MW enerji üretecek rüzgâr santralimizi 2016 ortasında devreye sokacağız. Petkim Yarımadası’nda ithal kömür teknolojisine dayalı bir enerji santrali kuracağız. 2018 yılında hem TANAP hem rafineri ve hem de kömür santralini birlikte faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin en büyük yatırımcısı olmaktan büyük gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu