Son Haberler

ENERJİNİ GELECEĞE HARCA KİTABI TANILDI

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) küresel ısınmaya farkındalık oluşturmak için yürüttüğü çalışmalar devam ediyor. Bir yandan 8’inci Küresel Isınma Kurultayı’na hazırlanan EGD, diğer yandan da Küresel Isınma Kurultayı kitabını tanıttı.

egd_enerjini_gelecege_harcaEkonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) küresel ısınma hakkında farkındalık oluşturmak için yürüttüğü çalışmalar devam ediyor. EGD geleneksel olarak düzenlediği Küresel Isınma Kurultayı’ndaki paylaşımları kitaba dönüştürdü. Bir yandan 8’inci Küresel Isınma Kurultayı’na hazırlanan EGD, diğer yandan da Küresel Isınma Kurultayı kitabını tanıttı. 30 Kasım’da yapılacak 8’inci Küresel Isınma Kurultayı öncesinde tanıtılan kitap, küresel ısınmanın etkileri ve alınması gereken tedbirler açısından bir rehber niteliği taşıyor.

Küresel Isınmaya Karşı Rehber Niteliği Taşıyor

Levent’teki Daikin Solution Plaza’da geniş bir katılımla gerçekleştirilen basın toplantısı ile kamuoyunun dikkatine sunulan 125 sayfalık kitapta, toplumun tüm kesimlerinden Kurultay’a katılan konuşmacıların ve katılımcıların görüş, değerlendirme ve mesajları yer alıyor. Daikin’in katkılarıyla yayına hazırlanan “Enerjini Geleceğe Harca” adlı kitap, küresel ısınmanın Türkiye ve dünyadaki etkileri ve acil alınması gereken tedbirler açısından “rehber” niteliği taşıyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGD Başkanı Celal Toprak, amaçlarının toplumda farkındalık oluşturmak olduğunu belirterek, o nedenle 16 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Sanayi Odası Odakule Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlediği Küresel Isınma Kurultayı’nın kitabını hazırladıklarını vurguladı. Toprak, bu yılki 8’inci Küresel Isınma Kurultayı’nın da, 30 Kasım 2016 tarihinde İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceği bilgisini verdi.

“Karbon emisyonu bilincine yönelik bir çalışma başlatıyoruz”

Toplantıya katılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da toplumda çevreye dair duyarlılığın yaratılmasının önemine değinerek, başkanlığı öncesinde kendisinin bir Karadenizli olarak çevre davalarında gönüllü avukatlık yaptığını hatırlattı. Hazinedar, “Buradaki bu birikimi kurumsallaştıralım diye Türkiye’nin ilk uluslararası akreditasyonlara sahip Karbon Emisyonu Düşürme ve Kontrol Derneği’ni kurduk” dedi. İklim değişikliğiyle mücadelenin çok değerli bir süreç olduğuna dikkat çeken Hazinedar, sürecin iyi yönetilmemesi halinde bunun insan varlığına yönelik en büyük tehdit olacağını kaydetti. Hazinedar, “Buraya daha fazla kaynak aktarılmalı, her şeyin bütçesinin yüzde 10’u buraya ayrılmalı, yeni bir KDV çıkarılmalı ve sisteme sokulmalı. Dernek olarak, karbon emisyonu bilincine yönelik bir çalışma başlatıyoruz. Onun öncesinde halkın bilgi düzeyini ölçmek amacıyla bir çalışma gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Toplantıda çeşitli sektör temsilcileri de söz alarak, kendi sektörlerinde iklim değişikliği ile mücadelede neler yapıldığına ve neler yapılması gerektiğine dair bilgi paylaşımında bulundu. Ayrıca, EGD Küresel Isınma Kurultayı Yürütme Komitesi tarafından tüm katılımcılara “Çevre Dostu” sertifikaları verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu