Enexion’dan Enerji Verimliliği İçin Çözüm Önerileri! | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Enexion’dan Enerji Verimliliği İçin Çözüm Önerileri! | Enerji ve Maden Dergisi

13 Ocak 2018
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Enerji verimliliği haftası dolayısıyla açıklama yapan Enexion Enerji Danışmanlık Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, sanayi sektöründe enerji verimliğinin önemini vurguladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 1981 yılından bu yana her yıl kutlanmakta olan Enerji Verimliliği Haftası’nın 36.sı bu yıl 9-15 Ocak tarihleri arasında kutlanıyor. Enexion, yayınlanan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na göre Türkiye’nin 2000-2015 dönemine enerji verimliliği açısından bakıldığında, birincil enerji yoğunluğu indeksinde 2015’te 2000 yılına göre %23,1’lik azalma, yıllık bazda ortalama %1,65 oranında iyileşme, nihai enerji yoğunluğu indeksinde ise son on beş yılda %21,0 azalma sağlanarak yıllık bazda ortalama %1,5 oranında iyileşme olduğunu açıkladı.

Türkiye’de 2015 yılı nihai enerji tüketiminin %32,4’ü ve net elektrik tüketiminin ise %47,6’sının sanayi sektöründe gerçekleşmiştir. Nüfus artışı ile birlikte Türkiye’nin elektrik enerjisi talebi de gitgide artmakta, 2023 yılı için düşük talep senaryosuna göre 367,9 milyar kWh’e yüksek talep senaryosuna göre 407,9 milyar kWh’e ulaşması beklendiği açıklanmıştır.

“Sanayi sektöründe enerji verimliliği alanında yapılabilecek iyileştirmelere odaklanılmalı”

Enerji verimliliği haftası dolayısıyla açıklamalar yapan Enexion Enerji Danışmanlık Türkiye Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, “Nüfus artışı, teknolojinin ilerlemesi ile beraber enerjiye olan talebin sürekli arttığı günümüzde enerjinin sürdürülebilirliği için sanayi sektöründe enerji verimliliği alanında yapılabilecek iyileştirmelere odaklanılması gerekiyor. Bu noktada enerji yoğunluğunun azaltılması, proses verimliliği, teknolojik gelişmişlik seviyesinin yükseltilmesi ve sera gazı salınımlarının azaltılması oldukça önemlidir.” dedi. Ceren Özdal, hali hazırda enerji verimliliğine yönelik destekleme mekanizmaları arasında Verimlilik Arttırıcı Projeler (VAP) ve Gönüllü Anlaşmalar bulunduğunun da altını çizdi.

Özdal, “Sektör sürdürülebilirliğini artırmak ve enerjinin çok daha verimli kullanılabilmesi için Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nda çeşitli adımlar açıklandı. Biz de Enexion olarak kojenerasyon analiz ve yol haritasının hazırlanması noktasında destek sunuyor; Energy Cockpit yazılımımız ile enerji kullanımını izleyebiliyor ve ölçüm bilgisinin akıllı yönetimi için enerji veri platformunun oluşturulmasını sağlayabiliyoruz.” dedi.

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri