Son Haberler

EPDK DENETİMDE YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

Enerji sektörünün denetiminde uzmanlaşma çalışmalarını sürdüren EPDK, enerjideki 4 piyasanın etkin denetimi için yeni yol haritasını belirledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerji sektörünün denetiminde uzmanlaşma çalışmalarını sürdürüyor. Enerjideki 4 piyasanın etkin denetimi için yeni yol haritasını belirleyen EPDK’da, sektörel denetim grup başkanlıkları oluşturuldu. Konu hakkında açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “Özellikle elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin tüketicilerimizi mağdur etmemesi için her alanda denetimlerimizi sıklaştırdık.” diye konuştu.

“Dağıtım şirketlerinin kesinti kayıtları yetersiz”

Başkan Yılmaz: “Bazı dağıtım şirketlerinin kesinti kayıtlarının yetersiz olduğunu, doğru kayıt yapamadıklarını, kontrol edilmeyeceği zannı ile verileri kendi lehlerine değiştirdiklerini denetimlerimiz sonucu ortaya çıkardık.”

4 Piyasaya Ayrı Ayrı Denetim

Kurum bünyesindeki Denetim Dairesi Başkanlığında 4 piyasayı da ayrı ayrı denetleyecek grup başkanlıkları oluşturuldu. Özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede AKİS (Akaryakıt Kalitesi İzleme Sistemi) ile büyük başarı elde eden EPDK tüm piyasalardaki denetim faaliyetlerini yeni yapılanması ile sürdürüyor.

Yeni yapılanma ile özellikle elektrik dağıtım şirketlerinin hizmet kalitesi ve tüketicilere karşı yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği etkin bir şekilde denetleniyor. Ayrıca, dağıtım şirketleri ile birlikte görevli tedarik şirketleri hakkında da daha etkin inceleme ve denetim yapılacak.

Tüketici Şikâyetleri Önemli!

Bu kapsamda özellikle yüksek fatura şikâyetleri, güvence bedeli iadeleri, abonelik başvurularında yaşanan sıkıntılar, tüketicilere süresinde cevap verilmemesi, serbest tüketicilerin tedarikçi değişiminde yaşadığı zorluklar gibi konular hakkında da etkin inceleme ve soruşturma süreçleri yürütülecek.

Öte yandan, denetim süreçleri devam eden dağıtım ve görevli tedarik şirketleri hakkındaki soruşturma dosyaları da çok daha hızlı bir şekilde neticelendirilecek.

Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Yükümlülükleri

Elektrik dağıtım şirketlerinin tüketicilere karşı yükümlülüklerinin bazıları şunlar:

-Elektrik kesintilerini doğru biçimde, insan eli değmeden kaydedecek altyapıyı kurmak.

– Her bir kullanıcının yılda kaç defa ve ne kadar süreyle elektrik kesintisi yaşadığını hesaplayabilmek.

– EPDK’nın belirlediği eşik değerlerin üzerinde elektrik kesintisi yaşayan kullanıcılara ilgili tazminatları ödemek.

– Oluşan tazminatların denetlenebilmesi için eldeki kesinti verilerini ve ödeme belgelerini saklamak.

2016 yılında tüm elektrik dağıtım şirketlerinin bütün bu kabiliyetleri oluşturmuş olması gerektiğini vurgulayan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; bazı dağıtım şirketlerinin kesinti kayıtlarının yetersiz olduğunu, doğru kayıt yapamadıklarını, kontrol edilmeyeceği zannı ile verileri kendi lehlerine değiştirdiklerini yapılan denetimler sonucu tespit ettiklerini açıkladı.

Hizmet kalitesi yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlerin cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını hatırlatan Başkan Yılmaz: “Denetimlerimiz sahada da yoğun bir şekilde sürecek. Elektrik dağıtım şirketleri yükümlülüklerini yerine getirmez, vatandaşı mağdur ederse bu durum ceza olarak tarifeye yansıyacak. Tabii vatandaşa kaliteli hizmet sunan dağıtım şirketleri de bunun ödülünü yine tarifede bulacak.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu