Son Haberler

“EPDK tebliği çıkarsa OSB’lerde çarklar durur”

PAOSB Başkanı Fidan Aslan Eroğlu, OSB’leri de kapsayan ‘Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ Taslağı’nın aynen yürürlüğe girmesinin sanayicileri olduğu kadar ekonomi, üretim ve ihracatı da olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Sanayicinin enerji sorunu bitmiyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) son kaynak tedarik tarife tebliğ taslağı ile elektrik ihtiyacı için tedarikçi firmalarla anlaşamayan sanayiciler pahalı enerjiye mahkûm ediliyor. Bugüne kadar özel sektörden elektrik alamayan OSB’ler bedeli EPDK tarafından sabitlenmiş 20.52 kuruş/ kWh olan tarifeyi dağıtıcı firmadan alıyordu. Son taslağa göre yeni dönemde de özel sektörle anlaşamayan sanayiciler elektriğini dağıtıcı kuruluştan alacak. Ancak belirlenmiş bir bedel yok. Sanayiciler tavan fiyatın kalkmasının zammı da beraberinde getireceği görüşünde birleşiyor.

PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan Eroğlu, OSB’leri de kapsayan tebliğin sanayicileri olduğu kadar ekonomi, üretim ve ihracatı da olumsuz etkileyeceğini belirterek, “EPDK’nın son tarife taslağı kesinlikle geri çekilmeli.” dedi.

Sanayi tarifesi ve buna bağlı olarak tavan fiyat uygulaması ortadan kalkıyor

EPDK tarafından gündeme getirilen “Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ Taslağı” aynen yürürlüğe girerse sanayiciyi zor durumda bırakacak. Taslağa göre Organize Sanayi Bölgeleri’nin indirimli elektrik almasını sağlayan sanayi tarifesi ve buna bağlı olarak tavan fiyat uygulaması ortadan kalkıyor. Sanayiciyi aracı firmalardan elektrik almaya zorlayan tebliğ taslağı anlaşma sağlanamaması durumunda şirketleri pahalı enerji almaya mahkûm ediyor.

“Artan elektrik fiyatları demek maliyetin artması ve doğal olarak ürüne de yansıması demek”

PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan Eroğlu konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Organize Sanayi Bölgeleri olarak sanayicilerimizi en uygun şartlarda üretim yapmaya teşvik ediyoruz. Firmalarımıza ucuz elektrik sağlamak da önceliklerimizden biri. Ancak EPDK’nın son tebliğ taslağı elektrikte tavan fiyatın kalkmasını öneriyor. Bu da sanayiciyi zamlı elektrik fiyatıyla karşı karşıya bırakıyor. Artan elektrik fiyatları demek maliyetin artması ve doğal olarak ürüne de yansıması demek. Çünkü sanayicilerimiz üretip sattığı mamulün bedelini, mevcut enerji birim fiyatlarını dikkate alarak belirlemişti. Tedarik şirketlerine doğrudan avantaj sağlayan hükümleri içermekten öteye gitmeyen bu tebliğin hayata geçmesi sanayinin çarklarını durma noktasına getirebilir. Sanayiyi ve OSB’leri zora sokacak bu tebliğin kesinlikle yayınlanmaması gerektiğini düşünüyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu