Son Haberler

ERGENE HAVZASI KORUMA EYLEM PLANI

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile birlikte, Ergene Havzası’nda nüfusu 10.000’in üzerindeki 13 yerleşim yerine Atıksu Arıtma Tesisi kuruluyor.

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı ile birlikte, Ergene Havzası’nda nüfusu 10.000’in üzerindeki 13 adet yerleşimin atıksu arıtma tesisi inşaatına başlandığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu şöyle devam etti:

“Bugün itibarıyla Kırklareli Merkez, Vize, Babaeski, Pınarhisar, Lüleburgaz ile Edirne Uzunköprü atıksu arıtma tesislerini tamamladık. Geri kalan Tekirdağ Hayrabolu, Saray, Malkara, Muratlı, Çorlu, Çerkezköy ile Edirne Keşan atıksu arıtma tesislerinin inşaatları ise hızla devam ediyor. Ergene Havzası’nda nüfusu 10.000’den büyük 13 belediyenin kanalizasyon ve kollektör yapım işleri de İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor.”

Düzenli ve Planlı Sanayi Alanları

Eylem planı ile birlikte sanayi tesislerinin düzenli ve planlı alanlara kavuşturulması maksadı ile çalışma yapıldığını da belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Eylem planından önce, 1.000 adet münferit sanayi tesisi ve 194 adet sanayi atıksu arıtma tesisi bulunmaktaydı. Eylem planı ile birlikte Tekirdağ ilinde 8 adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Kırklareli ilinde 2 adet Islah OSB kurularak sanayi tesisleri düzenli ve planlı sanayi alanlarına kavuşturuldu. Bununla birlikte, Tekirdağ ilinde inşa edilmekte olan 5 adet müşterek OSB Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) ile günde yaklaşık 400.000 m3 sanayi atıksuyu, Kırklareli’nde kurulacak 2 adet müşterek OSB AAT ile de günde yaklaşık 40.000 m3 sanayi atıksuyu arıtılacak. Böylelikle havzada meydana gelen sanayi atıksularının yönetimi ve bertarafı sağlanacak.” değerlendirmesinde bulundu.

5 Adet müşterek OSB AAT’nin inşaatlarına 2014 yılı Mart ayında başlanıldığını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu tesislerin 2017 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Diğer yandan sanayiden kaynaklanan tehlikeli atıklarının bertarafının sağlanması kapsamında Entegre Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisi inşaatı tamamlandı ve tesis faaliyete geçti.” diye konuştu.

TRAGEP ile 10 Milyar Liralık Yatırım

Diğer yandan Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve uygulanmaya konulan Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) ile de bölgenin özellikle çevre problemlerinin çözülmesinin ve refah seviyesinin yükseltilmesinin hedeflendiğini ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, “Toplam maliyeti 10 milyar TL olan bu proje ile Trakya’da barajlar, göletler, içme suyu tesisleri,  sulama tesisleri, dere ıslahları ve ağaçlandırma çalışmaları başta olmak üzere birçok alanda yatırımlar yapılacak ve Trakya’nın kalkınmasına büyük bir katkı sağlanacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu