Fuar ve EtkinliklerSon Haberler

EUROGIA2020 Topluluğu Edinburg’da Temsil Edildi

Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü ve EUROGIA2020 Dönem Başkanı Murat Pınar, EUROGIA2020 Topluluğu’nu Edinburg’da temsil etti.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü ve EUROGIA2020 Dönem Başkanı Murat Pınar, Avrupa Birliği’nin yeni teknolojiler ve projeler geliştirilmesini desteklemek için oluşturduğu EUREKA İngiltere’nin Dönem Başkanlığı kapsamında geçtiğimiz hafta düzenlenen Networking Toplantısı’nda EUROGIA2020 Topluluğu’nun 2018 yılı faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

“Proje başvuruları son dönemde enerji verimliliği ve depolama teknolojilerine odaklanmış durumda…”

EUROGIA2020’nin Başkanlığını 1 Temmuz 2018 tarihinde devralan Murat Pınar sunumunda, EUROGIA2020’nin yenilenebilir enerji ve enerji üretiminde karbon ayak izinin azaltılması konusunda her türlü projeye destek verdiğini belirtti. EUROGIA2020’nin temel hedeflerinin geliştirilecek enerji teknolojileri ve iklim değişikliği ile mücadele etmek ve EUREKA Üye ülkelerinde rekabeti ve istihdamı desteklemek olduğunu belirten Pınar sözlerini şöyle sürdürdü: “2008 yılından bu yana toplam 44 projeyi fonlanmaya uygun bulan EUROGIA2020 Avrupa Araştırma Bölgesi’nde faaliyet alanı tüm enerji değer zincirini kapsayan tek program. EUROGIA2020’ye gelen proje başvuruları son dönemde enerji verimliliği ve depolama teknolojilerine odaklanmış durumda. Gelen başvurular bize Avrupa’nın önümüzdeki dönemde ajandasının ne olacağı konusunda ipuçları veriyor ve bu yıl oluşturulan Avrupa Komisyonu Stratejik Enerji Teknoloji Planı bizim verdiğimiz katkılarla oluşturuluyor.”

Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik alanında sektördeki inovatif yatırımlara imza atan Enerjisa Dağıtım Şirketleri, Murat Pınar’ın üstlendiği bu önemli pozisyon ile Avrupa’da enerjinin geleceğini hangi Ar-Ge projelerinin şekillendireceğine karar veriyor.

EUROGIA2020

Uluslararası Şirketlerin ‘Enerji’ konusundaki işbirliklerini destekleyen EUROGIA2020, mevcut teknolojilerin yaygınlaştırılmasının sağlanması ve inovatif teknolojik çözümlerin geliştirilmesi konusunda çalışmalarda bulunuyor.

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere 40 ülkenin kamusal olarak fonladığı ve hükümetler arası düzeyde kabul edilmiş uluslararası bir organizasyon olan EUROGIA2020, çalışmalarını KOBİ, kamu araştırma merkezleri, üniversiteler ve uluslararası şirketlerden oluşan paydaşları ile gerçekleştiriyor. 2008 yılından bu yana EUROGIA2020’den onay alan projelerin toplam bütçesi 250 Milyon Euro tutarında. Türkiye 2013 yılından bu yana EUROGIA2020’ye en fazla proje sunan ülke konumunda.

EUROGIA2020 Topluluğu’nun odağında, çeşitli temiz enerji kaynakları geliştirmek, tüm tüketici ve endüstri uygulamalarında enerji verimliliğini geliştirmek, dünyanın büyüyen fosil yakıt ihtiyacını karşılamak ve teknoloji ile toplum arasındaki etkileşimde sürdürülebilir ve etkili bir enerji sistemi oluşturmak gibi Ar-Ge projeleri yer alıyor.

EUROGIA2020 Türkiye, Avusturya, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İsrail, Monako, Hollanda, Norveç, Polonya, İspanya, Güney Afrika ve İngiltere tarafından destekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu