Son Haberler

EWE TURKEY ENERJİ YATIRIMLARINI ANLATTI

EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyareti sırasında enerji yatırımlarına teknoloji odaklı yaklaşımı ile devam eden firmanın yatırımlarını ve hedeflerini aktardı.

EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante ve EWE AG Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Steffen Frerichs, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret etti ve görüşme sırasında EWE Turkey Holding’in gelecek yatırımları hakkında görüştü.

EWE Turkey Holding Genel Müdürü Dr. Frank Quante, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ı Ankara’da ziyareti sırasında EWE Turkey Holding’in gaz şebeke genişletme, elektrik perakende ve enerji verimliliği alanlarında yatırımlarına kararlı bir şekilde devam edeceğini ifade etti.

EWE Turkey Holding’in Genel Müdürü ve aynı zamanda Bursagaz ve Kayserigaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Frank Quante, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’la görüşmesinde, Holding bünyesindeki şirketlerle enerji sektörüne yaptıkları yatırımlara istikrarla devam ettiklerinden bahsetti. EWE AG Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Steffen Frerichs de toplantıya katılırken Almanya merkezli EWE Grubu için Türkiye’deki yatırımların gelişmesinin önemini vurguladı. EWE’nin son dönemdeki en önemli yatırımları şebeke genişletme projeleri ve telekomünikasyon hizmetleri sunan Millenicom’un satın alınması idi.

“Kurum olarak önceliğimiz ülkemize yeni yatırımların gelmesi”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik yeni yatırımların önemine dikkat çekti. Başkan Yılmaz: “Kurum olarak önceliğimiz ülkemize yeni yatırımların gelmesi. Piyasa ile interaktif şekilde çalışma kültürümüzü geliştiriyoruz. Hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyeti konusunda da hassasiyetimizin iyi bilinmesi gerekiyor. EPDK olarak hizmet odaklı ve kolay erişilebilir yapımız ile enerjinin her alanında ülkemizin hedeflerine ulaşması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Dr. Frank Quante, EWE Turkey Holding olarak, Türkiye enerji piyasasında yaklaşık 10 yıldır başarıyla faaliyet gösterdiklerinin altını çizdi. Grubun günden güne büyüdüğünü belirten Quante, Türk enerji piyasasında kalıcı ve güvenilir bir oyuncu olmaya devam edeceklerini söyledi.

“Başka projeler geliştirmekte EPDK’nın desteğine güveniyoruz”

Dr. Quante şöyle konuştu; “EWE, geleceğe yönelik çözümler geliştiren, telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri ile enerji sektörünü entegre ederek sektörde kalite standartlarını belirleyen bir geçmişe sahip. Almanya’da halihazırda kullanılan yeni teknolojileri kullanarak ve yeni teknolojilere yatırım yaparak Türkiye’de de bu stratejiyi izlemeye devam edeceğiz. EWE Türkiye Grubu şebeke genişletme çalışmaları, elektrik perakende pazarı ve enerji verimliliği alanlarına odaklanmaya devam edecek. Yakın zaman önce Bursa’da İznik ve Kayseri’de Develi ilçelerine gaz vermeye başladık ve çevre ilçeleri doğal gaz şebekesine kavuşturma çalışmalarımız devam ediyor. Başka projeler geliştirmekte EPDK’nın desteğine güveniyoruz.”

“Türkiye enerji verimliliğinde büyük bir potansiyele sahip”

Ayrıca EWE Grubu olarak elektrikte de sektörün liberalleşmesini desteklediklerini söyleyen Dr. Quante, liberalleşmeyle mesken ve ticari müşterilerin liberalleşmeden fayda sağlayacağını belirtirken “Türkiye enerji verimliliğinde büyük bir potansiyele sahip. EWE Türkiye olarak başarılı projelere imza atıyoruz ve sektördeki gelişmelerin hızlanmasını bekliyoruz.” diye ekledi.

EWE AG Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Steffen Frerichs Almanya bakış açısıyla yorum yaparak, “Türkiye özellikle verimli şebeke yönetimi, enerji verimliliği uygulamaları ve yenilenebilir enerji sistemlerinin şebekelere entegre edilmesi konusunda çok büyük deneyime sahip EWE gibi şirketlere çok büyük fırsatlar sunmakta. Almanya’daki şebekelerimizin beslenmesinde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 75. Bu konudaki deneyimimiz rüzgar ve güneş enerjisinde inanılmaz bir potansiyele sahip Türkiye için çok kritik bir öneme sahip.”

EPDK’nın Ankara’daki binasında gerçekleşen görüşmede ayrıca Almanya ve Türkiye arasındaki know how aktarımı ve enerji sektörünün güncel konuları değerlendirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu