Son Haberler

Eylem Planı, Yeni Bir Kalkınma Hamlesi!

MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal: “Bütçe disiplininden vazgeçmeden, kaynakları çeşitlendirerek yüz günde hayata geçirilmesi planlanan dört yüz proje, yeni bir kalkınmanın fitilini ateşlemiştir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programla, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 400 projeyi içeren ‘100 günlük Eylem Planı‘nı kamuoyuna açıkladı. Programa ilişkin açıklamalarda bulunan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, eylem planının yeni dönemin yeni kadrosuyla vizyoner bir bakışla hazırlandığını belirterek, “Bütçe disiplininden vazgeçmeden, kaynakları çeşitlendirerek yüz günde hayata geçirilmesi planlanan dört yüz proje, yeni bir kalkınmanın fitilini ateşlemiştir.” dedi.

MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, açıklanan eylem planından büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, özellikle konuşmalarının başında çizdiği tarihsel panorama ile Türkiye’nin gelecek vizyonunun ilhamının kaynağını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Kadrosuyla beraber ortaya koyduğu kararlı tavır da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin olumlu bir yansıması olarak değerlendirilebilir.” şeklinde konuştu.

“Projelerin dikkat çeken tarafı milletimizin tüm ihtiyaçlarına seslenmesi…”

“Açıklanan projelerin dikkat çeken tarafı milletimizin tüm ihtiyaçlarına seslenmesi.” diyen Başkan Erdal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomiden eğitime, sosyal güvenlikten sağlığa, adaletten çevre ve şehirciliğe, savunma sanayisinden istihdama kadar açıklanan tüm projeler toplum kademelerinin hepsine seslenen bir nitelik taşımaktadır.

Seçimlerin hemen ardından temennimiz olan yapısal dönüşümlerin bir an önce tamamlanmasını, sosyal devlet anlayışını önceleyerek ihtiyaçların belirlenip gündemin ekonomiye ve sürdürülebilir büyümeye odaklanmasını son derece değerli buluyoruz.

MÜSİAD Ankara olarak dış ülkelerle ekonomik hacmimizi artıracak yeni bir modelin benimsenerek Ticaret Merkezlerinin ve Ticaret İrtibat Merkezlerinin oluşturulmasının ve yaygınlaştırılmasının o ülkelerde yapılan yatırımları daha güçlü ve daha kalıcı bir hale getireceğini ve sürdürülebilir ekonomik ve ticari ilişkilere temel oluşturacağını vurgulamış; bu doğrultuda Kazakistan, Senegal, Endonezya ve Malezya gibi ülkelere yönelik birçok girişimimiz olmuştu. Eylem planında Ticaret Bakanlığı icraatlarında yer alan mevcut 5 merkeze ilave olarak 35 yeni Türkiye Ticaret Merkezinin (TTM) açılacağı müjdesi, 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefimize giden yolda bir ışık olmuştur. Özellikle büyük bir potansiyel barındıran Asya Pasifik ve Afrika gibi pazarlara tam anlamıyla açılmamız için bu Ticaret Merkezlerinin giderek artmasını temenni ediyoruz.

Bunların yanında MÜSİAD Ankara olarak yıllardır savunma sanayi alanındaki çabalarımızın meyvesini de bu açıklamada bir kez daha görmüş olmak bizleri mutlu etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamasında dört yüz projenin kırk sekizinin savunma sanayi alanında olduğunu açıklaması ve ‘Savunma sanayi projelerine ayrı bir önem veriyorum’ sözleri bu konuda ortaya koyduğumuz çabaların boşa gitmediğini gösterdi ve gelecek adına umudumuzu diri tuttu. Ayrıca iş dünyası olarak, ticari süreçlerde karşılaştığımız zorluklar, sektörel gelişimin güçlenmesinin önündeki engellerin giderilmesi ve ihracatın artırılması noktasında ekonomi yönetimine sunduğumuz önerilerin eylem planında karşılık bulduğunu görmek daha azimli bir şekilde hedeflerimize odaklanmamızı sağladı. Ancak bu tarz kararlı ve önemli adımlar atıldığı ve köklü reformlar hayata geçirildiği sürece ülkemizin yapısal sorunlarına çözüm üretebiliriz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı somut projeleri içeren eylem planının, özellikle inşaat gibi sektörlerin içinden geçtiği durgunluk sürecinden çıkışını hızlandırarak ekonomimiz için yeni bir ivme kazandıracağını ve canlılık getireceğini düşünüyorum. Bununla birlikte son dönemde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve yükselen enflasyon üzerinden oluşturulmaya çalışılan olumsuz algıları da karşılıksız bırakacağı kanaatindeyim.

Bu 100 günlük süre zarfında bizlere düşen görev, yakaladığımız rekor ihracat ve büyüme rakamlarını artırarak sürdürülebilir kılmak adına yeni istihdam sahaları ve dış ticaret açığımızı kapatacak yüksek katma değerli üretim ile ekonomimize katkı sağlamaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yerli ve milli dev projeleri içeren bu reformları büyük bir memnuniyetle karşılıyor; daha güçlü ve daha müreffeh bir Türkiye yolunda ülkemizi geleceğe taşıyacak bu çalışmaların devam edeceği inancıyla ülkemize ve milletimize hayırlı olsun diyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu