Fuar ve EtkinliklerSon Haberler

Eyüpsultan’da Dev Restorasyon Projeleri Başlıyor

560 yıllık tarihiyle İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden biri olan Eyüpsultan’da dev restorasyon projeleri başlıyor. Tarihi mirası ihya etmek için 500 milyon TL bütçe ayrıldı.

560 yıllık tarihiyle İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden biri olan Eyüpsultan’da dev restorasyon projeleri başlıyor. Tarihi mirası ihya etmek için planlanan Eyüpsultan Tarihi Merkez (ESTAM) projesi için 500 milyon TL bütçe ayrıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla 7 Mayıs 2018 tarihinde Ensari Konağı’nda gerçekleşecek olan basın toplantısında; Eyüpsultan Belediyesi tarafından hayata geçirilecek ESTAM projesi kapsamında 98 hektarlık alanda yürütülen 67 farklı projenin tanıtımı yapılacak.

İlçenin tarihi ve kültürel varlıklarını aslına ve medeniyet birikimine uygun şekilde ihya etmek için başlatılan Eyüpsultan Tarihi Merkez (ESTAM) projesi, Eyüpsultan Tarihi Merkez içerisinde bulunan eşsiz eserlerimizin restorasyonundan, yolların yayalaştırılmasına, yeni otoparklardan, gezi rotalamalarına, metro ve raylı sistem hatlarına kadar çok kapsamlı bir ihya ve gelişim programını içeriyor.

Meydan’ın Haliç’le Bağlantısı Yeniden Kurulacak

Projenin tüm unsurları tamamlandığında Meydan’ın Haliç’le bağlantısı yeniden kurulacak, karmaşa ve kaos son bulacak, şehrimizin sosyal ve kültürel gelişimi kesintisiz devam edecek.

İlçenin tarihi ve kültürel varlıklarını aslına ve medeniyet birikimine uygun şekilde ihya etmek için başlatılan Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) Projesi kapsamında yer alan projelerden bazıları şöyle:

– Mezar Taşı Konservasyon ve Sergileme Alanı
Eyüp Sultan Müzesi | Anı Evi
– Haliç Deniz Ulaşımı ve Eyüp Sultan İskelesi Geliştirme Projesi
Sekbanbaşı Ramazan Ağa Sıbyan Mektebi
– Haliç Silueti Aydınlatma Projesi
– Eyüp Oyuncakları Çocuk Parkı ve Kukla Tiyatrosu
– Tarihi Çeşmeler Projesi
– Çömlekçiler Hamamı Projesi ve Restorasyonu
– Arpacı Hayrettin Camii Projesi ve Restorasyonu
Piyerloti | İdris-i Bitlisi Tepesi Otopark Projesi
– Zeynep Hatun Camii Projesi ve Restorasyonu

Tarih: 7 Mayıs Pazartesi 2018
Saat: 10.00
Yer: Ensari Konağı (İslambey Mahallesi, Kalenderhane Caddesi No: 9 Eyüpsultan / İstanbul)
Not: Program kahvaltılıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu