Son Haberler

FED’İN FAİZ KARARI NE GÖSTERİYOR?

Piyasaların merakla beklediği FED’in faiz kararı açıklandı. Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, FED’in faiz kararını yorumladı.

FED cehpesinden gelen açıklamaların güvercin tonda olduğuna dikkat çeken Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, kararın FED’in faiz artış sürecinin yavaş olacağına işaret ettiğini kaydetti.

Faiz Artışı Yavaş Olacak

Piyasaların merakla beklediği FED’in faiz kararı açıklandı. FED, politika faiz oranını % 0,5 seviyesinde sabit bıraktı. FED üyelerinin yılsonu faiz oranı beklentilerinin gösteren nokta tahminler (dot-plots) aşağı yönlü revize edildi. Üç tane üye 2016 yılı içinde faiz artışı olması gerekliğine yönelik muhalif oy kullandığını görüyoruz. Medyan tahmin ise 0,625 seviyesine geriledi. 2017 yılı sonu ortalama faiz beklentisi ise % 1,125, 2018 yılı için % 1,875, 2019 için % 2,625 seviyesine geriledi. 2017 yılı için dört faiz artış beklentisi üçe düşürüldü. Bu görüntü FED’in faiz artışı sürecinin yavaş olacağını gösteriyor. Aynı zamanda büyüme, enflasyon tahminleri aşağı yönlü revize edildi. Özellikle FED’in %2’lik enflasyon hedefi için referans olarak kabul ettiği PCE (kişisel tüketim harcamalar) enflasyon verisi % 1,4 seviyesinden % 1,3’e revize edildi. Büyüme oranı beklentisi de 2016 yılı için % 2 seviyesinden % 1,8’e düşürüldü.

“Aralık ayında faiz artışına açık kapı bırakıldığını görüyoruz”

FED’in faiz artışı sürecinin yavaş olacağı beklentisi, büyüme ve enflasyon oranındaki aşağı yönlü revize edilmesi FED’in güvercin olduğunu gösteren nitelikte olduğunu görüyoruz. Ancak, Aralık ayında faiz artışına açık kapı bırakıldığını görüyoruz. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında olduğu gibi FED, 25 baz puanlık “ılımlı” bir faiz artışı gerçekleştirme ihtimali var. FED vadeli ürünleri ise bu ihtimali % 60 olarak görüyor. Kararlar sonrası görüyoruz ki Dolar değer kaybetti. FED Başkanı Yellen ise, faiz artışı için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Aynı zamanda faiz oranlarının kademeli şekilde yükselmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Yellen’in açıklamaları FED’in faiz artışı sürecinin yavaş olabileceğine yönelik desteklediğini görüyoruz. USDTRY paritesi önemli destek olan 2,9650 seviyesini test etti. Yatay hareketin desteği olan bu seviyenin kırılması halinde geri çekilmeler 2.9450 seviyesine doğru sürebilir. 2.9950 direncinin aşağısında geri çekilmelerin devamını bekleyebiliriz. Altın fiyatlarında ise 1342 direnci aşılması yükselişlerin devam etmesi için önemli olabilecektir. 1342 seviyesinin aşılması halinde yükselişler 1357 seviyesine doğru sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu