Son Haberler

FİNİKE KAPIÇAY BARAJINDA TEMEL ATILDI

DSİ Antalya 13.Bölge Müdürlüğü tarafından Finike ve Kumluca İlçesine 46 milyonluk yatırımın temeli atıldı.

DSİ Antalya 13.Bölge Müdürlüğü tarafından maliyeti 43 milyon 681 bin 866 TL olan Finike Kapıçay Barajı ile maliyeti 2 milyon 842 bin 088 TL olan Kumluca ilçe merkezi Akmaz Yapraklı Dereleri Taşkın Kontrolü Tesislerinin temelleri atıldı. Finike ve Kumluca İlçesine 46 milyonluk yatırım yapılacak ve Kapıçay Barajı ile 18.700 dekar zirai alan sulama suyuna kavuşacak.

13.Bölge Müdürü Turkay Özgür’ün ev sahipliğinde gerçekleşen temel atma töreninde açılış konuşmasını da Turkay Özgür yaptı.

Özgür şunları söyledi: “DSİ 13. Bölge Müdürlüğü olarak, tarımın yaygın olduğu bu coğrafyada kalkınmanın sulama ile olduğunu biliyor, sulu tarım yapılırken modern sistemler kullanıldığında son derece verimli neticeler verdiğini görüyoruz. Bugün Finike ilçemizde Kapıçay Barajı ile Kumluca ilçemizde, Akmaz ve Yapraklı Dereleri Taşkın Koruma projelerinin temelini atacağız.

Temeli Atılacak Tesisler:

1-Finike Kapıçay Barajı

Gökbük Köyü sınırlarında Başgöz Çayı üzerinde yer alan Kapıçay Barajı temelden 50 metre yükseklikte olup sulama inşaatının bitmesi ile 18.700 da tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı karşılanacak ve 1.00 MW kurulu gücündeki santral ile yıllık 4,87 Milyon kwh enerji üretilerek ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.

2-Antalya Kumluca İlçe Merkezi Akmaz ve Yapraklı Dereleri Taşkın Koruma

İşin muhtevasında 4 adet köprü ve Akmaz Deresi mansabında 1 adet tersip bendi yapımı bulunmaktadır. İş tamamlandığında Kumluca İlçemizde taşkın kontrolü sağlanacaktır.

Zamanla yarışan DSİ 13. Bölge Müdürlüğü olarak Antalya İlimize yatırım yapmanın ve kalkınmaya katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. DSİ olarak şunu çok iyi biliyoruz ki; Antalya da turizm ne kadar önemliyse, tarım da bir o kadar önemlidir. Dünya’da stratejik önemde birkaç sektör saymamız gerekirse bunların başında tarımın geldiğini söylemekte bir sakınca bulunmamaktadır. Tamamladığımız projelerin yanında son derece önemli projeleri de devam ettirmekteyiz.

DSİ olarak son 13 yılda;

Finike İlçemize 10 Milyon TL yatırım yapılarak; 7 mahalle ve 4.000 dekar arazi taşkın kontrolü sağlanmıştır. Bölge Müdürlüğümüzce Finike İlçemizde etüt çalışmaları devam eden ve ileriki tarihlerde tamamlanması planlanan projeler arasında Gökçeyaka- Alacadağ Sulaması ve Dağbağ Göleti ve Sulaması ile toplam 5.170 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.

Kumluca İlçemize ise DSİ olarak son 13 yılda 27,3 Milyon TL yatırım yapılarak; 6 mahalle ve 60.830 dekar arazi taşkın zararlarından korunması sağlanmıştır. Ayrıca 1.250 dekar tarım arazisi borulu şebeke ile sulamaya açılmıştır. Bununla birlikte yapımı devam eden proje bedeli 22,3 Milyon TL olan Adrasan Göleti ve Sulaması ile 6.000 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır.

Bölge Müdürlüğümüzce Kumluca İlçemizde etüt çalışmaları devam eden ve ileriki tarihlerde tamamlanması planlanan projeler arasında Erentepe, İncircik, Kömürocağı, Ortaköy, Beykonak Kanlıböngeç, Mavikent Akınca, Yenicepınarı, Karacaören İncirağacı, Gölcük Göleti ve Sulamalarının tamamlanması durumunda toplam 16.940 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu