Son Haberler

FOSİL YAKITLARIN EGEMENLİĞİ SÜRECEK

23.Dünya Enerji Kongresinde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik talebin arttığını ancak fosil yakıtların egemenliğinin süreceğini dile getirdi.

13 Ekim’e kadar devam edecek 23.Dünya Enerji Kongresi’ne katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik talebin arttığını, dağıtık elektrik ağları gibi yeni teknolojilerin ise bu süreci daha da hızlandırdığını söyledi.

30 Yıl Daha Fosil Yakıt Egemenliği

Buna rağmen petrol ve doğalgaz kullanımının da arttığına dikkat çeken Rus lider, “Çin gibi büyük ülkelerde otomobil üretimi sayesinde talep artıyor. Özellikle LNG kullanımının artması, doğal gazı küresel bir enerji haline getiriyor. On yıl sonra LNG ithalatı boru hattı ithalatını geçecek. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) tahminlerine göre dünyamız hala 30 yıl daha fosil yakıtların egemenliğinde kalacak.” dedi.

“Enerji yatırımlarının kısıtlanması istikrarı olumsuz etkiliyor”

Orta vadeli tahminlerin herkese çok şey anlattığını ifade eden Putin, “Bugünkü hidrokarbon kaynakları arz fazlalığı nereden çıktı? Bu arz artışı petrol çıkarma teknolojisindeki gelişmeler ve finansman bulmadaki kolaylıklardan kaynaklanmıştır.” diye konuştu.

Son iki yılda petrol çıkarmada sermaye harcamalarının yarım trilyon civarında azaldığına işaret eden Putin şöyle devam etti: “Fazla üretimin yerini enerji açığına bırakması ve fiyat dalgalanmaları kaçınılmazdır. Bu da hem üreticiyi hem tüketiciyi vuracaktır. İnanıyoruz ki kasım ayındaki OPEC toplantısında piyasalara pozitif sinyaller verilecektir. Enerji türbülansı koşullarında hem tüketiciler hem de üreticiler sorumlu olmalıdır. Serbest ticaret ve adil rekabet koşullarından yanayız. Özellikle şunu kaydetmek isterim ki, bazı ülkelerin siyasi olarak enerji yatırımlarının kısıtlanması doğru değildir. Bazı iş adamlarına bazı yatırımları ucuza kapatın gibi talimatlar oluyor. Bu tür hareketler enerjide istikrarı olumsuz etkiliyor.”

“Türkiye şu anda büyük projeler açısından zor zamanlardan geçiyor”

Putin konuşmasında, Rusya’nın uzun süreli enerji arzına yönelik teşviklerine devam edeceğini belirtti. Rusya’nın enerji arz güvenliğinde önemli bir ülke olmaya devam edeceğini kaydeden Putin şöyle konuştu: “Avrupa’ya enerji sağlıyoruz. Mesela geniş dağıtım sistemine girdik. Şu anda Kuzey Akım 2 üzerinde çalışıyoruz. Burada Türk Akımı’nı da gerçekleştirmek istiyoruz. Doğu ülkelerine de hidrokarbon ihracatına devam edeceğiz. Geleneksel ve yeni piyasalara enerjimizi ulaştırmak için yeni projeler geliştiriyoruz. Çin için Sibirya’nın Gücü projesini hayata geçiriyoruz. Sera gazı emisyonu kısıtlamasında da gerekli girişimlerde bulunuyoruz. Tüm paydaşlarımızla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Türkiye şu anda büyük projeler açısından zor zamanlardan geçiyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu