Son Haberler

G20’DE ENERJİ BAKANLARI KONUŞTU

İstanbul’da G20 bünyesinde düzenlenen “Sahraaltı Afrika’da Enerjiye Erişim” konulu konferansta ülkelerin enerji bakanları konuştu.

Farklı ülkeleri temsilen enerji bakanlarının katıldığı, İstanbul’da G20 bünyesinde düzenlenen “Sahraaltı Afrika’da Enerjiye Erişim” konulu konferansta Türkiye’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun da konuşma yaptı.

Alaboyun yaptığı konuşmada şunları söyledi: “G20, en önemli ve en etkili uluslararası platformlardan biri… G20 ülkeleri sadece dünya ekonomisinin yüzde 85’ini, ticari hacminin de yüzde 80’ini temsil etmekle kalmıyor. Dünya nüfusunun da üçte ikisini temsil ediyor.”

İlk ampul icat edildiğinden bu yana 100 yıl geçmesine rağmen dünyada hala elektriğe erişimi olmayan yer olduğuna işaret eden Bakan Alaboyun, enerjinin, insanlığın bir sorunu olduğuna dikkati çekti.

Elektriğin basit tanımı ötesinde çok önemli bir anlam ifade ettiğine ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre dünyada 1,1 milyar insanın elektriğe erişimi olmadığına, 2,6 milyar insanın da temiz yemek yapma imkânına sahip olmadığına değinen Alaboyun şunları ekledi:

Telefon, bilgisayar ve teknolojiyi düşünün. Bazıları için elektriksiz yaşam sıkıcı bir hayat demek. Elektrik yok, telefon, internet, televizyon yok ama bazı yerler için elektriksiz kalmak demek ilaçları saklayacak buzdolabının olmaması, akşam kitap okuyacak bir ışığın olmaması ya da kuyulardan su çekecek pompanın çalışmaması demek.

Bu insanların yüzde 85’i ya Sahraaltı Afrika Bölgesi’nde ya da gelişmekte olan Asya’da yaşıyor. Bu insanların yüzde 84’ü kırsalda yaşıyor. Bu da kalkınmada önemli bir bariyer… Merkezi kalkınma sorunlarını, yoksulluğu çözmek istiyorsak, sağlık hizmetleri sunmak istiyorsak enerji erişimini sağlamamız gerekiyor. Tek tek toplumlarda, hanelerde yoksulluğu çözmeye çalışabilirsiniz ama her halükarda herkesin enerjiye erişimini sağlamak kalkınmada çok önemli bir güç. Enerjiye erişim yerel ekonomik faaliyetleri arttırdığı gibi daha fazla istihdam anlamına da geliyor.”

Alaboyun, Türkiye’nin G20 dönem başkanlığına başladığında, amacının G20 ülkelerinin G20 dışındaki faaliyetlerini arttırmak olduğunu da hatırlattı.

 G20 Enerji Erişim Eylem Planı

“Bizce G20 muhteşem bir platform. En büyük enerji üretici ve tüketicilerini bir araya getirebiliyoruz. Bu bağlamda çabalarımız Sahraaltı Afrika’ya odaklandı. Burada enerji erişim sorunu en yoğun şekilde yaşanıyor. Çok önemli görüşmelerimiz oldu. Afrika’dan katılımcıları da bir araya getirdik. Bütün çalışmalarımız sonucunda G20 Enerji Erişim Eylem Planımızı ortaya çıkardık. Bizce bu eylem planı bu yıl ve gelecekte faaliyet gösterecek platform için önemli. Önceliklerimizden bir tanesi uygulama.

G20 diğer mekanizmalar, konularla ilgili birçok karar aldı. Hedefler, planlar ve düzenlemeler belirlendi. Sahraaltı Afrika ülkeleri için de belirlendi ama bütün bunlar uygulamaya dökülmezse inandırıcılığı kalmıyor. Büyümeye yatırım da önceliklerden bir tanesi. Enerji açığı için yatırım tabii önemli ama bu nasıl sağlanacak o da önemli.”

Alaboyun, sözlerini şöyle tamamladı: “600 milyondan fazla insan elektrik erişimine sahip değil. 730 milyon kişi hala yemek yaparken katı biyokütlelerden faydalanıyor. Sahraaltı ülkelerinin enerji miksi için büyük potansiyeli var. Solar, güneş ve farklı enerji kaynakları katı atıklar ve fosil yakıtlar yerine kullanılabilir. Buradaki durumu farklı paydaşlar olarak, farklı yönleriyle ele alıyoruz. G20 Enerji Erişim Eylem Planı geleceğimiz için çok önemli bir adım olacak. Bu plan enerji erişiminde gönüllü iş birliği anlamında çok önemli adımları bir araya getirecek. Burada mevcut girişimler de dikkate alınacak. Bilgi, deneyim ve iyi uygulamaların paylaşımıyla değer ekleme şansımız olacak. Tabii ki ülkelerin kalkınma önceliklerine göre bunu yapacağız. Deneyimizi paylaşıp beklentilerimizi dile getireceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu