Son Haberler

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜ 2016’DA NELER BEKLİYOR?

GYODER, 2015 yılının gayrimenkul sektörü açısından değerlendirildiği toplantıda, 2016 yılı için öngörüleri de masaya yatırdı.

Türkiye ekonomisine yön veren sektörlerden biri olan gayrimenkul sektörünün tüm segmentlerini aynı çatı altında bir araya getiren Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), 2015 yılının son Yönetim Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi. 2015 yılının gayrimenkul sektörü açısından değerlendirildiği toplantıda, 2016 yılı için öngörüler de gündemdeydi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinin başında gelen gayrimenkul sektörünün temsilcisi ve öncü kurumu olmak misyonuyla çalışmalarını sürdüren GYODER’in Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun başkanlığında yapılan Yönetim Kurulu toplantısında 2015 yılı sektör açısından değerlendirildi.

Toplantıda, 2015 yılında bir duraksama endişesi yaşanmasına rağmen gayrimenkul sektörünün büyümesini sürdürerek; derinleştiği, yabancı yatırımcının ilgisinin arttığı vurgulandı.

GYODER 2016’dan Umutlu

Toplantıda, sektörün, 2016 yılında yatırımcıların ihtiyaçlarını ve beklentilerini doğru okuyarak, bu beklentileri karşılamaya yönelik farklı projeler üretmeye devam edeceği vurgulandı.

Gayrimenkul sektörünün 2016 yılında da büyümesini sürdüreceği, özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinin artarak devam edeceği öngörüsü paylaşıldı.

Ayrıca Türkiye’nin gayrimenkul portföyünü zenginleştirmesi gerektiği, sahip olduğu büyük potansiyeli en doğru şekilde değerlendirmek ve küresel rekabet koşullarında güçlü bir pozisyona sahip olacak stratejileri geliştirmek zorunda olduğu ifade edildi. GYODER’in uluslararası zeminde en büyük ve prestijli organizasyonlar olan MIPIM ve CityScape’deki işbirliklerinin devam edeceği ifade edilerek 2016 yılında sektörde bir marka haline gelen Gayrimenkul Zirvesi’nin 15’incisinin Mart ayında gerçekleştirileceği, aynı zamanda Gelişen Kentler Zirvesi’nin 8’incisinin de Antalya’da Nisan ayında yapılacağı belirtildi.

GYODER Akademi

Toplantıda ayrıca, bilgiye ve veriye olan ihtiyaç doğrultusunda sektörün gelişimi için vasıflı eleman yetiştirmeye yardımcı olmak amacıyla faaliyet gösteren “GYODER Akademi”nin Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğinde yürütülen “MBA in Real Estate” Yüksek Lisans Programı ve Bilgi Üniversitesi işbirliği ile sürdürülen sektöre özel sertifika programlarının önümüzdeki dönemde de devam edeceği vurgulandı.

“GYODER, gayrimenkul sektörünü hem iç hem uluslararası platformda temsil ediyor”

“Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu” GYODER’in İcra Kurulu da 2016’ya ilişkin temennilerini; diğer sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, 300’e yakın üyesi ile Türkiye geneli ve uluslararası arenada sektörü temsil eden geniş bir işbirliği platformu olarak gayrimenkul sektörünün hem iç hem uluslararası platformda önemli organizasyonlarda temsil ederek doğru bilgiyi bireysel ve kurumsal yatırımcıya aktarmak olarak dile getirdi.

“Kentsel dönüşüm gayrimenkul sektörüne ivme kazandırdı”

Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması ve yeni yerleşim merkezlerinin oluşturuluyor olması ile 2016 yılında da gayrimenkul sektörünün genel ekonomiye uygun olarak %5-6 büyüyeceği ve öncü firmalar ile gerçekleştirilen marka projelerin, 2016 yılı trendlerini belirleyerek sektörel büyümenin ivme kazanması konusunda etkin rol oynayacağı görüşü paylaşıldı. Ülke ekonomisindeki olumlu değişiklikler ve global ekonominin de aynı şekilde hareket etmesinin Türkiye’ye uluslararası yatırımcılar açısından tercih edilebilir kıldığı, 2016 yılının özellikle kurumsal uluslararası yatırımcılar açsından Türkiye’nin tekrar radara alınacağı bir dönem olacağı ifade edildi.

Ayrıca, 3. Boğaz Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi, Galataport, Haliçport gibi mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm çalışmalarının inşaat ve gayrimenkul sektörüne ivme kazandırdığı, bu durumun da yabancı yatırımcı ilgisini arttırdığı belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu