Son Haberler

Gaziantep ve Kilis’te Karbon Emisyonu Azaldı

GAZDAŞ, Gaziantep ve Kilis’te temiz, çevreci ve ekonomik yakıt olan doğal gazın kullanımını yaygınlaştırarak son 6 yılda 315 milyon ağacın temizleyebileceği düzeyde karbon emisyonunun önüne geçti.

Konforlu, ekonomik ve çevreci yakıt olan doğal gaz günlük hayatı kolaylaştırırken, hava kirliliğinin önüne geçilmesinde önemli bir rol oynuyor. Gaziantep ve Kilis’in 2006 yılından bu yana doğal gaz altyapı yatırımı ve doğal gaz dağıtım hizmetlerini üstlenen GAZDAŞ, bölgede temiz, çevreci ve ekonomik yakıt olan doğal gazın kullanımını yaygınlaştırarak geçtiğimiz yıl 53 milyon, son 6 yılda ise 315 milyon ağacın temizleyebileceği düzeyde karbon emisyonunun önüne geçti.

Son 10 yılda Gaziantep’in hava kalitesinin doğal gaz kullanımı sayesinde yüzde 50 iyileştiğini belirten GAZDAŞ söyledi:

“Sadece geçtiğimiz yıl kömür veya LPG yerine doğal gaz kullanıldığı için bölgedeki karbon salınımı 1.1 milyon ton azaldı. Bu rakam 53 milyon ağacın bir yılda doğadan temizleyebileceği karbona eşdeğer. Başka bir ifadeyle Oğuzeli ilçesinden daha büyük bir ormanlık alanın, temiz hava sağlamada bir yılda sunabileceği faydaya doğal gaz ile ulaşıldı.”

“Daire başına yüzde 49 daha az karbon emisyonu sağlandı”

2010-2016 yılları arası dönemde ise bölgedeki karbon emisyonunun doğal gaza geçiş sayesinde yaklaşık 7 milyon ton azaldığına dikkat çeken Koçak, bunun Gaziantep’in 5’te 3’ünü kaplayabilecek 315 milyon erişkin ağacın havadan absorbe edileceği kadar karbon tasarrufu anlamına geldiğini söyledi.

Özellikle ısınmada kömür yerine doğal gaz kullanılmasının evlerin karbon salınımında önemli bir düşüş yarattığını kaydeden Koçak, “1 daire yılda ortalama 1100 m3 doğal gaz kullanıyor. Buna karşılık gelen karbon salınımı 2,34 ton. Aynı ısınma değerlerini karşılayacak şekilde kömür ve LPG tercih edilseydi yılda 4,59 ton karbon emisyonu ortaya çıkabilirdi. Doğal gaza geçişle birlikte daire başına yüzde 49 daha az karbon emisyonu sağlandı. Tasarruf edilen yıllık 2,25 tonluk karbon salımı 107 ağacın bir senede temizleyebileceği karbona eşdeğer.” açıklamasında bulundu.

“Islahiye ve Nurdağı ilçelerine de doğal gaz sağlanacak”

Gaziantep, Nizip ve Kilis’i içine alan bölgede hâlihazırda 305 bin BBS aboneye doğal gaz hizmeti sunduklarını aktaran Koçak, “GAZDAŞ olarak bölgedeki tüm vatandaşlarımızı ekonomik, konforlu ve çevreci yakıt olan doğal gazdan faydalandırabilmek için son 10 yılda 200 milyon dolardan fazla yatırım yaparak 2.880 kilometrelik bir doğal gaz altyapısı oluşturduk. Oğuzeli’nden sonra Islahiye ve Nurdağı ilçelerine de doğal gaz hizmetini sunabilmek için çalışmalarımızı son hızla sürdürüyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu