Son Haberler

GÖL-SU PROJESİNDE İKİNCİ ADIM

Orman ve Su İşleri Bakanlığından sulama için önemli bir adım daha atılarak ikinci Gölet ve Sulama (GÖL-SU) Projesi başlıyor…

2012-2014 yılları arasında uygulanan gölet ve sulama (GÖL-SU) projesini başarıyla tamamlayarak 1.001 adet göleti tamamlayan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü sulama alanında yeni ve önemli bir adım daha atmaya hazırlanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı dev bir yatırımla ikinci GÖL-SU projesini başlatıyor.

Birinci GÖL-SU Projesi ile Yıllık 1,7 Milyar Lira Gelir Artışı Sağlanacak

Tamamlanan birinci proje ile 611 milyon m3 su depoladıklarının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, “Tamamlanan göletler ile toplam 1,7 milyon dekar arazinin sulanmasını ve taşkınlardan korunmasını sağladık. Toplam 3,3 milyar liralık yatırım bedeli ile hizmete aldığımız bu göletler ile yılda 1,7 milyar lira gelir artışı sağlanacak, böylece bu tesisler kısa sürede kendi maliyetini geri ödeyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada başka bir örneği olmayan GÖL-SU Projesi ile çok kısa zamanda 1.001 göleti hizmete aldıklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu proje ile büyük sulama projeleri dışında kalan arazileri kısa sürede hizmete alınacak göletler sayesinde sulu tarıma açıyoruz. 2012-2014 yılları arasında tamamladığımız birinci GÖL-SU projesi çerçevesinde 1.001 adet göleti tamamlamıştık. Şimdi ise bu projenin ikinci ayağını başlatıyoruz. Bu proje ile de 2019 yılına kadar toplam 1.071 adet gölet ve sulamasını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” diye konuştu.

14 Milyar Liralık Yatırım Yapılacak

İkincisini başlatacakları GÖL-SU Projesi ile 2019 yılına kadar 1.071 adet gölet ve sulamasını tamamlayarak hizmete alacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “14 milyar lira yatırım bedeli olan bu proje tamamlandığında 17 milyar m3 su depolayacağız ve bu tesisler ile 2,5 milyon dekar araziyi suya kavuşturacağız.” dedi.

“Millete hizmet çalışmakla olur”

3 senede 1.001 göleti hizmete alarak tamamladıklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Millete hizmet çalışmakla olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Kırsal alanda sulu tarım yapılması ile buralarda yaşayan vatandaşların gelirlerinde önemli oranda artışlar yaşanacağını belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Gelirlerdeki bu artış, oradaki vatandaşlarımızın hayat kalitesini yükseltecek aynı zamanda o bölgede istihdam imkânlarını artıracak.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Enerji tasarrufu sağlanarak üretim maliyeti düşürülecek”

Projelerde modern sulama teknikleri olan cazibeli, yağmurlama ve damlama sistemlerinin kullanılacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Modern sulama sistemine geçilmesiyle enerji tasarrufu sağlanarak üretim maliyeti düşürülecek. Diğer yandan proje çerçevesinde inşa edilecek göletler ihtiyaç duyulduğunda orman yangınlarının söndürülmesi gayesiyle de kullanılabilecek.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu