Son Haberler

GÖYNÜK TERMİK SANTRALİ AÇILDI

Aksa Enerji’nin Göynük Termik Santrali açıldı.

Aksa Enerji’ye ait Göynük Termik Santrali’nin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yerli kaynaklar sayesinde Türkiye’nin yurtdışına ödediği ithalat faturasını azaltacağını belirterek, “Aksa Enerji’nin Göynük Termik Santrali’nden devlet 20 yılda 1,5 milyar lira kazanacak. Bu dev tesisle her yıl yurtdışına 100 milyon dolar civarında daha az para vereceğiz.” dedi.

Aksa Enerji’nin Bolu Göynük’teki Santrali’nin ithalat faturasını azaltmaya yardımcı olacağına dikkati çeken Yıldız şunları söyledi: “Türkiye’deki arz ve talep dengesi enerji sektöründe de ilerledi. Enerji üretimi tüketimden daha fazla… Böyle yapmalıyız ki Türkiye daha çok ilerleyebiliyor olsun. Bugün burada birçok rakam verildi. Aksa Enerji finansmanını getirdi, yatırımını buraya yaptı. Biz kömür için özel sektörle ortak olduk. 20 yılda buradan 1,5 milyar lira civarında pay alacağız. Bu dev tesisle her yıl yurt dışına 100 milyon dolar civarında daha az para vereceğiz. Devlet bir kuruş para koymadı.”

“Bir gram maden bile değerlendirilecek”

Tesisin açılışında “Bir gram maden bile değerlendirilecek.” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bunu yaparken çevreye ve halka zarar verilmediğini belirtti. Güllüce, şöyle devam etti:

“Yerin üstündeki karıncanın bile hakkını koruyacağız. Hem kalkınacağız hem de tüm tabiatı perişan eden ülkelere örnek teşkil edeceğiz. Biz kalkındıracağız, her bakanımız da çevremizi koruyacak. Modern dünya bütün dünyayı kirlettikten sonra, gözünü doyuramayan servetin sahiplerinin akılları başlarına sonradan geldi. ‘Çevremi kirletiyorum, çevreye sosyal katkıda bulunmalıyım’ anlayışını sonradan fark etti ama bu bizde hep vardı. Bu tesisleri artık bu toprakların çocuğu mühendisler yapıyor. Artık kendi işçimizle ve kaynaklarımızla kalkınan bir ülkeyiz.”

 “Büyük ilerleme kaydedildi”

Bolu Valisi Aydın Baruş da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bolu sahip olduğu 14 göl ve 147 göleti ile doğal turizm açısından çok büyük bir öneme sahip. Bolu ekonomisi içerisinde hizmet sektörünün gerektiği yeri alması için çaba sarf ediyoruz. Aynı zamanda, termal turizm alanında önemli mesafeler kaydettik, bölgemizde termal tesisler için devam eden inşaatlarımız mevcut. Linyit kaynaklarımız da bir yandan üretilirken, 40 milyon ton linyit rezervine sahip olan bu bölgede Aksa Enerji’nin yaptığı bu yatırım için Bolu halkı adına teşekkür ediyorum. Buradaki çalışmanın yöre halkı ile birlikte yürüyeceğine inanıyor, Aksa Enerji’den yöre halkının istihdam edilmesini rica ediyorum.”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da Göynük santralinin faaliyete geçmesiyle 2 milyar kiloWattsaat yerli kaynaktan, 600 bin vatandaşın enerji ihtiyacının sağlanacağı bilgisini paylaştı. Kömürün Türkiye elektrik üretimindeki payının artması gerektiğine işaret eden Yılmaz, “EPDK olarak 17 bin 200 kömür yakıtlı santraller için lisanslama yaptık, bir bölüm için de lisanslama sürecini devam ettiriyoruz. Bu kapsamda hükümetimizin önemli teşvikleri söz konusu… Yerli kömürün toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Mevcut kaynaklarımızı kullanarak yerli kömüre dayalı elektrik üretimini el birliğiyle daha iyi bir seviyeye taşımalıyız.” diye konuştu.

“Yılda 2 milyar kiloWattsaat üretim yapılacak”

Aksa Enerji Genel Müdürü Cüneyt Uygun ise Aksa Göynük Enerji Termik Santrali’ne 390 milyon dolar yatırım yapıldığını ve 270 megavat kapasiteye sahip Türkiye’nin ilk rödovanslı santralinin yılda 2 milyar kiloWattsaatlik üretim yapacağını belirtti.

Uygun, santralin Türkiye’de yerli kömür kullanarak özel sektör tarafından devreye alınmış iki santralden biri olduğunu dile getirdi.

Uygun, şöyle devam etti: “Bu santral Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 1’ini karşılayacak. Aksa’nın yakıt karmasına ilk kez linyiti eklediği santralde yılda 1 milyon 800 bin ton yerli kömür kullanılacak. Türkiye’de bir ilk olarak rödovans yöntemiyle yerli linyitten üreteceğimiz elektrik, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltarak ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlayacak. Yıllık 2 milyar kWh elektrik üretimi yapacağımız ve 270 megavat kapasiteli Göynük Termik Santrali’ne 390 milyon dolar yatırım yaptık. Bu santral, doğrudan ve dolaylı başta bölge halkı olmak üzere bin kişiye de iş imkânı sağlayacak.”

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş ise TKİ olarak bu işletmenin kar ortağı olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu