Son Haberler

GÖYNÜK’TE KAYA GAZI REZERVİ BULUNDU

Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi ile Sergisi’nde (INERMA) konuşan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal, Bolu’nun Göynük ilçesinde birkaç milyar tonluk kaya gazı rezervi bulunduğunu söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı desteğiyle gerçekleşen Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi ile Sergisi’nin (INERMA) ikinci gününde enerji çeşitleri masaya yatırıldı. Ana sponsorluğunu Ciner Grubu’nun üstlendiği zirvenin ikinci gününde ısıtıldığında petrol ve gaz üreten organik bir kayaç türü olan shale gas (şeyi gazı) ya da bitümlü shale olarak da adlandırılan kaya gazı konuşuldu.

27-30 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi ile Sergisi’nde (INERMA) konuşan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal, Bolu’nun 15 bin 371 nüfuslu ilçesi Göynük’te birkaç milyar tonluk kaya gazı rezervi bulunduğunu söyledi.

Önal’ın verdiği bilgiye göre Göynük dışında Ankara’nın Beypazarı ile Nallıhan ve Konya’nın Ereğli, Niğde’nin Bor ilçelerinde kaya gazı rezervi bulunuyor.

Önal: “Göynük’teki hidrokarbondan petrol ve kömür üretilebilir”

Önal, Türkiye’de özellikle Bolu Göynük bölgesinde birkaç milyar ton düzeyinde kaya gazlı karbonlu tabakalar olduğunu aktardı. Maden Tetkik Arama’nın (MTA) rezervleri araştırdığını belirten Önal, “Yerel halkın bu durumdan haberi olduğunu sanmıyorum. Maden Tetkik Arama (MTA) şu anda araştırıyor.” dedi.

Göynük’teki hidrokarbondan petrol ve kömür üretilebileceğini ifade eden Önal şöyle konuştu: “ABD’de çok önemli rezervler keşfedildi. Türkiye’de yeni araştırmaya başladık. Üretim aşamasına geçmiş değiliz, arama ve laboratuvar aşamasında. Kaya gazı Türkiye’ye 10 sene sonra gelir diye düşünüyorum.”

Kaya gazı üretiminin Lüksemburg, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda’da yasaklı olduğunu belirten Önal, Türkiye’de ise üretim izni olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu