Son Haberler

GÜNEŞ ENERJİSİ İVME KAZANACAK

Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan ve 11 Aralık’ta sona eren Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) sonucuna göre güneş enerjisi yatırımlarının önümüzdeki yıllarda ivme kazanacağı anlaşıldı.  

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) 11 Aralık’ta sona erdi. Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan İklim Zirvesi’nin sonucu Türkiye’deki enerji politikalarını da etkileyecek gibi görünüyor. Zirve sonuçlarına göre güneş enerjisinin önümüzdeki yıllarda daha çok ivme kazanması, bu alanda teknolojinin yaygınlaşması beklenirken, yatırımcılar tarafından güneşi bol olan Türkiye’de kapasitenin artması için bazı kolaylaştırıcı adımların hızla atılması gerektiği vurgulanıyor. Elektrikli otomobillerden yenilenebilir enerjiye ve düşük karbonlu teknolojilere kadar enerji yatırımlarının hızlandırılması bekleniyor.

Güneş enerjisinin toplam elektrik tüketimindeki payı yaklaşık %0,1 olan Türkiye’de, Avrupa’nın en az üç katı fazla güneş enerjisi potansiyeli olmasına rağmen güneşten yeterince yararlanılamaması, sektör temsilcileri tarafından en çok eleştiri yapılan konulardan biri oluyor.

Enerji Bağımlılığını Önlemek İçin Güneş Enerjisi Gerekli

Bu hususlar dikkate alındığında İklim Zirvesi’nde öne çıkan teknoloji alanı olarak güneş enerjisi, Türkiye’de enerji bağımlılığını önleme ve ekonomik alanda büyüme için olmazsa olmazlardan biri olarak görülmelidir. Bu nedenle de sektörün önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir. Özellikle güneş santralleri ile rüzgâr enerji santralleri kurulumunu teşvik edecek enerji politikaları geliştirilmelidir. Bu anlamda yatırımcının önünü açacak devlet desteği de sağlanmalıdır.

İklim değişikliği ile mücadelede karbon emisyonlarını azaltmak için yenilenebilir, ucuz ve çevre dostu enerji kaynaklarına yönelmek gerektiği ortadadır. Bu nedenle Türkiye’de enerji altyapısında köklü dönüşümlere ihtiyaç vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu