Son Haberler

GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNDE YENİ BİR DÖNEM

Tekno Ray Solar, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek güneş enerjisi santrallerinin verimliliğini artıran ‘Bakım & İşletme’ hizmeti ile 7/24 hizmet vermeye başladı.

Tekno Ray Solar, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek güneş enerjisi santrallerinin verimliliğini yüzde 12 oranında artırabilen ve işletme ömrünün uzamasını sağlayan ‘Bakım & İşletme’ hizmeti ile 7/24 hizmet vermeye başladı.

4 farklı bölgede oluşturduğu teknik ekipleri sayesinde 7/24 hizmet verilen santralin rutin kontrollerinden, periyodik bakımlarına kadar birçok detayın düşünüldüğü ‘Bakım & İşletme’ hizmeti sayesinde, güneş enerjisi santralinin işletme verimliliği de artıyor. Farklı santralleri tek ekranda izlemeye olanak tanıyan ve 15 saniyede bir veri analizi yapabilen ’Scada & Uzaktan İzleme Sistemi’ de, ‘Bakım & İşletme’ hizmeti kapsamında yer alıyor.

Her Santrale Özel Hizmet

‘Bakım & İşletme’ hizmeti ile güneş enerjisi santralinin kontrolleri, periyodik bakımları, arızalara anında müdahale, panel temizliği, performans ölçümleri, yedek parça yönetimi gibi detaylı hizmetler sağlanıyor. Bu standart hizmetlerin yanı sıra projenin fiziki durumu ve santrale zarar verebilecek dış etkenleri de göz önüne alarak çalışmalarını gerçekleştiren Tekno Ray Solar, her santrale özel farklı bir işletme ve bakım hizmeti de sunuyor.

Muhtemel Arızalar Önceden Belirlenebiliyor

Üretilen elektriğin performansını etkileyen tüm verileri analiz edebilen, hataları eş zamanlı görüp müdahale etme olanağı sağlayan ve birçok santrali tek bir sistem üzerinden takip edebilen ‘Scada & Uzaktan İzleme Sistemi’ ise, ‘Bakım & İşletme’ hizmetlerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. ‘Scada & Uzaktan İzleme Sistemine’ kayıt edilen tüm veriler, Tekno Ray Solar’a ait ‘Bilgi Veri Merkezinde’ depolanarak, uzman analistler tarafından anlık olarak değerlendiriliyor. Anlık olarak müdahalenin yanı sıra yapılan bu analizler sayesinden yaşanması muhtemel arızaları da önceden tahmin etmek mümkün olabiliyor.

Tekno RaySolar Genel Müdürü Yardımcısı Mehmet Özenbaş, Bakım & İşletme hizmetleri ile ilgili; “Kurulduğumuz ilk günden bu yana Bakım & İşletme’nin önemini çok iyi biliyor ve bunu tüm yatırımcılara ve sektör paydaşlarına anlatıyoruz. Tekno Ray Solar olarak bizler ilk günden beri hedefimizde olan bu tam bağımsız ve sadece tesislerin işletmesi konusunda uzmanlaşan yapıyı, 2016 yılı itibariyle hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tasarım kriterlerimiz ve kullandığımız ürünlerin yüksek kalite ve üst düzey teknolojik altyapılarına ek olarak, işinde profesyonel bakım ekiplerimiz, santrallerin ekonomik ömrünü uzatarak, beklenenin üzerinde performans göstermesini sağlıyor.” dedi.

Özenbaş, şunları ekledi: “Kullanılan finans araçlarının geri ödemesinin çok önemli olduğunu bilen bir ekip olarak, yatırımcıların uzun vadeli olarak yaptıkları kredi ve leasing sözleşmelerinin güvenilir bir şekilde geri ödenebilmesi için Tekno Ray Solar olarak yapmakta olduğumuz ‘Bakım & İşletme’ faaliyetleri çok önemlidir. Türkiye’de tek olarak hizmet verdiğimiz, benzerlerinin çok daha üstünde özelliklere sahip ‘Scada & Uzaktan İzleme Sistemi’ altyapımız sayesinde, finans kuruluşlarının da önümüzdeki dönemlerdeki gelirleri için önemli bir ışık kaynağı oluyoruz.”

Zemine monte ve çatı üzeri ‘anahtar teslimi’ güneş enerjisi santralleri kurulumu gerçekleştirerek işletme ve bakım hizmetleri sunan Tekno Ray Solar, hâlihazırda Türkiye’de 60 MW, Dünyada ise toplamda 500 MW büyüklüğünde güneş enerjisi santralinin ‘Bakım & İşletme’ hizmetini sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu