GÜNEŞ SEKTÖRÜNDE GELECEĞİN TRENDLERİ | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

GÜNEŞ SEKTÖRÜNDE GELECEĞİN TRENDLERİ | Enerji ve Maden Dergisi

20 Aralık 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Güneş enerjisi sektörüne dair merak edilen konuların masaya yatırıldığı SOLAR TR2016’da, önemi giderek artan ve düşük karbon ekonomisinin önemli kaldıraçlarından olan güneş enerjisi ile sektördeki yenilikçi teknoloji ve uygulamalar konuşuldu.

Önemi giderek artan ve düşük karbon ekonomisinin önemli kaldıraçlarından olan güneş enerjisinin yaygın kullanımında yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alan, bilim ve teknoloji ağırlıklı, uluslararası konferans ve sergi etkinliği “SOLAR TR2016” İstanbul’da Pullman Airport Hotel & Convention Center’da gerçekleştirildi.

İki yılda bir yapılan ve güneş enerjisi sektör paydaşlarını buluşturan SOLAR TR2016, 6-8 Aralık 2016 tarihleri arasında güneş sektöründe geleceğin trendlerini konuşmak üzere üniversite, sanayi, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri iş birliğinde düzenlendi.

Konferans, Türkiye güneş enerjisi sektörünün öncü kuruluşlarının katılımıyla ve yine kapsamlı programıyla 1.000’den fazla ulusal ve uluslararası katılımcıya ev sahipliği yaptı. Üniversiteden sanayiye, kamudan uygulamacıya bütün paydaşların bir araya geldiği konferansta tüm yönleriyle sektör ve gelişimi değerlendirildi.

Sektördeki Yenilikçi Uygulamalar

SOLAR TR2016’da güneş enerjisi sektöründe geleceğin trendleri, güneşle ısıtma soğutma uygulamaları, güneş enerjisi uygulamalarında kamu kurumlarının rolü, fırsatlar ve yatırımdaki zorluklar gibi yakından takip edilen; belediyeler için güneş enerjisi destekleri, Karapınar YEKA ihalesindeki süreçler, 21 bin orman köyüne kurulacak güneş enerjisi sistemlerinin detayları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından Güneş Enerjisi kurulumları için belediyelere verilecek %100 hibe programı IPARD II’de gelinen nokta, sahadan uygulamaya güneş enerjisi, finans, inovasyon ve çatı kurulumları konusundaki gelişmeler konuşuldu.

“Küçük yatırımcı cesaretlendirilmeli!”

SOLAR TR2016 Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Günnur Koçar’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansın ilk gününde özel sektörden kamuya, akademisyenden öğrenciye ulusal ve uluslararası birçok isim yerini aldı. Koçar, konuşmasında yenilenebilir enerji piyasasındaki olumsuz örneklerin ortadan kaldırılarak özellikle küçük yatırımcının cesaretlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yol Haritası Hazırlandı

GÜNDER ve UFTP’nin ev sahipliğinde ve ülkemizde güneşe enerjisi sektörünün öncü kuruluşları Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, Harran Üniversitesi GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi, TÜBİTAK-MAM, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleşen SOLAR TR2016’da hızla büyümekte olan güneş enerjisi sektörünün gelişimi için önerilerle birlikte olası tehditlerin giderilmesi ve engellerin kaldırılmasına katkı sağlanacak yol haritalarının ve eylem planlarının alt yapısı hazırlandı.

SOLAR TR2016 Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata, yaptığı konuşmada,  artık bilimsel platformlara teknolojiden, üreticilerden, sektörün hizmet sağlayıcılarından, yazılım firmalarından önemli sayıda bildiriler ve katkılar gelmeye başladığını, uygulamaya yönelik de çok ciddi gelişmeler olduğunu belirtti. 5 ayrı salonda eş zamanlı teknoloji, bilimsel, eğitim oturumlarına yer verilerek, kabul edilen 99 sözel bildiriden 89 adeti 18 oturumda, 23 poster bildiriden 20 adeti poster bildiri alanında, 9 ayrı oturumda eğitim ve bilgilendirme amaçlı 40 konuşmacı, 3 ortak oturumda 14 vizyoner konuşmacı, 30 sponsor ve firma tanıtım stantları, teknoloji sunumları, 11 farklı ülkeden takip edilen canlı yayın ve farklı zamanlarda oturum bilgilerine sosyal medya üzerinden ulaşan 10.000’den fazla kişi ile SOLAR TR2016 sektöre dair merak edilen bilgileri her noktadan kitlesine ulaştırdı.

“Türkiye, güneş sektörünün her dalında önemli aşamalar kaydetti”

Prof. Dr. Bülent Yeşilata, kapanış konuşmasında teknik sonuç bildirgesini izleyicilerle paylaşarak;

  1. Türkiye’nin güneş enerjisi sektörünün her dalında teknoloji üretiminde rekabetçi olma açısından son 2 yılda önemli ve somut adımlar kaydettiğini,
  2. Türkiye’nin güneş enerjisi uygulamalarında sadece elektrik üretim sektöründe değil; endüstriyel amaçlı su ve buhar ısıtma ile büyük ölçekli ısıtma ve soğutmanın bir arada yapıldığı teknolojiler açısından da önemli aşamalar kaydettiğini, bu kullanımların da halkımız tarafından benimsendiğini,
  3. Türkiye’nin güneş enerjisi alanında tüm mevcut teknik altyapı, insan ve bilgi kaynağı ile yönetimsel mekanizmaları bir araya getirmeye hazır olduğu ve bu sağlandığı takdirde önümüzdeki her bir yılda 2-3 yıl değerinde ilerleyebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir