Güriş, Türkiye’nin En Büyük Döküm Tesisini Aldı | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Güriş, Türkiye’nin En Büyük Döküm Tesisini Aldı | Enerji ve Maden Dergisi

11 Mayıs 2018
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , , ,

Sanayi, enerji, turizm, madencilik ve inşaat alanlarında önemli yatırımlara imza atan GÜRİŞ Grubu, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 5. büyük döküm tesisi olan Döktaş’ı satın aldı.

Türkiye’nin lideri, Avrupa’nın 5. büyük döküm tesisi Döktaş’ın %93,57 hissesi; sanayi, enerji, turizm, madencilik ve inşaat alanlarında önemli yatırımlara imza atan Güriş Grubu tarafından satın alındı. Döktaş, başta otomotiv olmak üzere tarım, iş makineleri, havacılık ve savunma sanayisinde önemli tedarikçilerden biri olarak faaliyet göstermektedir.

Döktaş, alüminyum döküm parça tedarikinde uzman…

Otomotiv, ağır ve hafif ticari araçlar, iş ve tarım makineleri, makine imalatı sektörlerine pik, sfero, alüminyum döküm parça tedarikinde uzmanlaşmış olan Döktaş, yıllık 160 bin ton demir döküm, 14.400 ton alüminyum döküm ve 1.440.000 adet alüminyum jant üretimi, yüksek teknoloji ve işleme kapasiteleri ile pik ve sfero döküm üretiminde Türkiye’de 1. sırada yer almaktadır. Toplam kapasite itibarıyla da Türkiye’nin lideri, Avrupa’nın 5. büyük döküm tesisi konumundadır.

Üretiminin % 75’ini başta Almanya olmak üzere ABD dâhil çeşitli ülkelere ihraç eden Döktaş’ın müşterileri arasında Hidromek, Renault, Tofaş, Volvo, Scania, Daimler, Man, Iveco, Ford Otosan, Türk Traktör, Caterpillar gibi dünyanın önde gelen üreticileri bulunuyor.

Döktaş’a ait, pik, sfero döküm ve işleme faaliyetlerinin yürütüldüğü Orhangazi Tesislerinde yaklaşık 1600 kişi, yüksek ve alçak basınçlı alüminyum döküm ve alüminyum jant üretim faaliyetlerinin yapıldığı Manisa´da bulunan iki tesiste ise yaklaşık 900 kişi olmak üzere toplam 2500 kişi çalışmaktadır.

Güriş, Döktaş´ı alarak dünyada pik, sfero ve alüminyum dökümü, Parsan ve Omtaş ile çelik ve alüminyum dövmeyi ve Asil Çelik ile kaliteli çelik üretimini bünyesinde barındıran sayılı kuruluşlardan biri konumuna geliyor.

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri