Son Haberler

GÜVENLİ TİCARET ÇÖZÜMLERİ ANLATILDI

Euler Hermes Türkiye, Adana’da düzenlediği toplantıda güvenli ticaret çözümlerini anlattı.

Euler Hermes Türkiye, Adana’daki iş ortağı LF Sigorta ile birlikte Adana Divan Oteli’nde düzenlediği toplantıda güvenli ticaret çözümleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atila Menevşe ve Adana Hacı Sabancı OSB (AOSB) Başkanı Bekir Sütçü‘nün de katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, global ekonomik ve politik gelişmelerin yanı sıra Türkiye’nin ekonomik görünümü değerlendirildi.

Özüner: “2016 yılında global büyüme yüzde 2,5 ile dirençli seyretti”

Açılış konuşmasını yapan Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, dünya çapında gelişmeler ve Türkiye’deki makroekonomik görünümü değerlendirerek, 2016’nın zorlu bir yıl olduğunu ancak global büyümenin yüzde 2,5 ile dirençli seyrettiğini vurguladı. Özüner, “Dünya geneline baktığımızda, ülke risk profillerinde iyileşmenin başladığını görüyoruz. Dünya GSYH büyümesinin 2017 ve 2018 yıllarında yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Türkiye için büyüme öngörümüz ise 2017 için yüzde 2 ve 2018 için yüzde 2,5. Gördüğümüz olumlu gelişmeler arasında Brezilya ve Rusya’nın büyümesinde canlanma, Arjantin ve Mısır’da FX rezervlerindeki iyileşme yer alıyor. Göz önünde bulundurmaya devam etmemiz gereken konular arasında milliyetçilik ve korumacılıktaki yükseliş, oldukça yoğun olan seçim takvimlerinin yatırımlar üzerinde yarattığı ‘bekleyelim, görelim’ etkisi ve bunun GSYH puanlarına düşüş olarak yansıması yer alıyor.” dedi. Özüner, Türkiye’ye özel bir risk olarak ise döviz yükümlülüklerinin şirket karlılıklarını doğrudan etkilemesini gösterdi.

Kefalet Sigortası Ürünü de İzleyicilere Aktarıldı

Toplantıda Euler Hermes Türkiye’nin güvenli ticaret yapılması için sunduğu Alacak Sigortası ürününün yanı sıra bankacılık sisteminin sağladığı teminat mektuplarına muadil özellikteki Kefalet Sigortası ürünü de izleyicilere aktarıldı.

Özüner, Adana’nın yılsonu ithalat ve ihracat rakamlarının 2007’den bu yana TRY cinsinden yaklaşık üç katına çıktığını, kurdaki değer kaybı nedeniyle dolar cinsi değerlerin yatay seyir izlediğini belirterek, ticaret açığının devam ettiğini söyledi. Özüner, Euler Hermes Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerine de değinerek, “Euler Hermes tarafından sigortalanan Adana’da muhkim şirketler ağırlıklı olarak metal ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Euler Hermes tarafından 2017 yılında Adana’daki 235 alıcı şirket üzerinde teminat taşıyoruz. Tekstil, Kimya, Gıda ve Otomotiv sektörleri bu teminatın yüzde 50’den fazlasını oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu