Son Haberler

HABİTAT III

3.Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı (Habitat III) 2016 yılında Ekvator’da gerçekleştirilecek.

Türkiye, 2016 yılında Ekvator’da gerçekleştirilecek olan 3.Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı’na (Habitat III) hazırlanıyor.

Türkiye’de Habitat II’den bu yana ‘Habitat Gündemi’nin uygulanmasına katkıda bulunacak pek çok çalışma yapıldı. Bu çalışmalar arasında çevresel kirliliğin önlenmesi için kentsel altyapı yatırımları, farklı gelir grupları için toplu konut üretimi, Kentleşme Şurası ve sonuç dokümanı olan Kentsel Gelişme Strateji Belgesi’nin (KENTGES) yayınlanması, afet riski altındaki alanlarda kentsel dönüşüm hamlesi gibi öne çıkan pek çok konu bulunuyor.

Ayrıca Türkiye’deki Yerel Gündem 21 (YG-21) uygulamaları Habitat II Zirvesi’nin sağladığı ivme ile başladı. 2002 Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde (Rio +10) Türkiye YG-21 Programı, UNDP tarafından dünyadaki en başarılı yönetişim uygulamalarından biri olarak seçildi ve Zirve sırasında tanıtıldı. Türkiye’de YG-21 Programının şemsiyesi altında 1998 yılından bu yana Milletlerarası Antlaşma niteliğini taşıyan 8 ulusal ölçekli proje yürütüldü.

Yeni Kentsel Gündem (2016-2036)

Habitat III Konferansına hazırlık kapsamında 2014 yılından itibaren 3 tane Hazırlık Konferansı düzenleniyor. Bu hazırlık sürecinde ülkelerin hazırladığı ulusal raporlar çerçevesinde, Birleşmiş Milletler tarafından bölgesel ve küresel raporlar oluşturularak 3. hazırlık toplantısında taslak sonuç belge üzerinden son müzakereler yapılacak. Habitat III sonrasında Yeni Kentsel Gündem (2016-2036) belirlenecek.

Türkiye’de de Habitat III Konferansına hazırlık amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye Habitat III Ulusal Raporu hazırlandı.

Türkiye Habitat III Ulusal Raporu; kentsel demografi – arazi ve kent planlaması – çevre ve kentleşme – kentsel yönetişim ve mevzuat – kent ekonomisi ile konut ve temel hizmetler gibi Ülkemiz kentleşme gündeminde yıllar içinde ortaya çıkan konuları, yapılan çalışmaları, edinilen tecrübeleri ve geleceğe dair öngörüleri içeriyor.

Habitat III Ulusal Raporu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raporun hazırlık sürecinde, yerel yönetimler ile sürdürülebilir kentsel gelişme konularında çalışan kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum, özel sektör ve meslek odaları temsilcileri ile akademisyenlerin katılımıyla, 1996 yılı Habitat II’den günümüze gerçekleştirilen çalışmalar, çıkarılan dersler ve geleceğe yönelik yeni yaklaşımlar konusunda Habitat III Ulusal Raporunun hazırlık aşamasında bir çalıştay düzenledi.

Çalıştay sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca nihai hale getirilen Habitat III Ulusal Raporu Dışişleri Bakanlığının da uygunluk görüşü alınarak BM Habitat Sekretaryasına iletildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu