Son Haberler

HAMİTABAT’A 520 MİLYON AVROLUK YATIRIM

Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Yenileme Projesi kapsamında 520 milyon avroluk yatırım yapılarak, Hamitabat baştan aşağı yenilenecek.

Limak Holding ve InfraMed işbirliği ile Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Yenileme Projesi kapsamında 520 milyon avroluk yatırım gerçekleştirilecek. Yatırımda kullanılacak bütçe için öncelikle 395 milyon avro kredi sağlanarak yenileme çalışmalarına başlandı.

Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde kurulmuş olan Hamitabat Santrali, Türkiye’nin 1985 yılında işletmeye alınmış ilk doğal gaz kombine çevrim santralidir. Toplam kurulu gücü 1.200 MW olan santral, Türkiye’nin 14. Kırklareli’nin ise en büyük enerji santralidir. İşletmesi 1 Ağustos 2013 tarihinde Limak Enerji tarafından devralınan tesis ayrıca Türkiye’nin 5. büyük Doğalgaz Santrali’dir.

Hamitabat Termik Santrali ortalama 4.826.177.611 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.491.771 kişinin konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi günlük hayatındaki tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir.

Uluslararası bir altyapı yatırım fonu olan InfraMed, Türkiye’ye güveniyor…

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın iki yıl önce ihalesini yaptığı santral, 1 Ağustos 2013 tarihinde Limak Grubu tarafından devralınmış, uluslararası altyapı yatırım fonu InfraMed, 31 Aralık 2014 tarihinde santrale yüzde 25 hisseyle ortak olmuştu. Uluslararası bir altyapı yatırım fonu olan InfraMed, Türkiye’de İskenderun Limanı’ndan sonraki ikinci yatırımı olan bu ortaklık ile Türkiye’ye olan güvenini gösterdi.

Hamitabat Santrali’nin tüm ünitelerinin yenilenmesi yatırımı için EPC (anahtar teslimi) Müteahhitliğini Gama Güç Sistemleri kazandı ve EPC Sözleşmesi Ağustos 2014 tarihinde imzalandı. Santralde dünyanın en verimli ve esnek gaz türbini olan Siemens 8000H serisi kullanılacak.

Hamitabat’ın verimlilik oranının yüzde 38’den yüzde 62’ye çıkarılması ile Türkiye 600 milyon metreküp daha az doğal gaz ithal edecek.

Yürütülecek yenileme projesi sayesinde Türkiye’nin en eski doğalgaz çevrim santrali olan Hamitabat’ın verimlilik oranının yüzde 38’den yüzde 62’ye çıkarılması amaçlanıyor. Proje yetkilileri, 2017 yılında tamamlanması hedeflenen proje kapsamında, santralde sağlanan verimlilik artışı sayesinde Türkiye’nin yılda 600 milyon metreküp civarında daha az doğalgaz ithal edeceğini öngörüyor.

Tasarrufun öne çıkacağı tesiste ses emisyonunun yüzde 15 azalacağı, su sarfiyatının da 350 bin tondan 170 bin tona ineceği belirtiliyor.

Hamitabat Santrali, İstanbul’un Avrupa yakası başta olmak üzere Trakya Bölgesi ve Türkiye’nin enerji güvenliği açısından stratejik önem taşıyor.

Yetkililer tarafından İstanbul’un Avrupa yakası başta olmak üzere Trakya Bölgesi’nin enerji talebini karşılayan Hamitabat Santrali’nin, bölge ve Türkiye’nin enerji güvenliği açısından da stratejik önemi her fırsatta vurgulanıyor.

Enerji sektörünün önemli isimlerinin bir araya geldiği Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali Yeni Yatırımı Kredi Sözleşmesi imza ve temel atma töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir; “Bu yatırım, hem grubumuz hem de Türkiye adına çok büyük önem arz ediyor.” dedi. Özdemir, santralin stratejik öneminden dolayı yeni ünitelerin 2017 yılı ikinci yarısında tamamlanmasına kadar geçecek olan sürede, eski ünitelerin de mümkün olduğunca devrede olmasının planlandığını belirtti.

Özdemir; “Yabancı bankalardan kredi sağlanabilmesi, Türkiye’ye duyulan güveni gösteriyor.”

Özdemir, yatırımın yaratacağı doğalgaz tasarrufu sayesinde, Türkiye’nin doğalgaz ithalatında yıllık yaklaşık 240 milyon dolar azalma sağlanacağını ifade etti. Özdemir; “Türkiye, ithal bir enerji kaynağı olan doğalgazı, aynı elektriği üretmek için neredeyse yarı yarıya daha az kullanacak.” diye konuştu. Daha az doğalgaz tüketimi sayesinde karbon salınımı da büyük oranda düşerek çevreye dost bir üretimin gerçekleşeceği santralin inşası sırasında yoğun dönemlerde istihdam sayısının 1.500 kişiye kadar yükselerek bölge ekonomisine de önemli bir katkı sağlanacağı öngörülüyor.

Hamitabat’ın yaklaşık 520 milyon avroluk yenileme yatırımı için UniCredit, Yapı Kredi, ING, KFW IPEX ve DZ Bank’tan toplam 395 milyon avro tutarında uzun vadeli proje finansman kredisi için sözleşme imzalanmasının ardından Özdemir, yatırım için 395 milyon avroluk kredinin büyük oranda yabancı bankalardan sağlanmasının Türkiye’ye duyulan güveni de gösterdiğini kaydetti.

Özdemir basın sohbet toplantılarında yaptığı açıklamada, Lüleburgaz’daki 30 yıllık Hamitabat santralinde verim artışı sağlamak için 750 milyon dolar daha yatıracaklarını belirterek, “Santralin 1.200 MW’lik kurulu gücü var. 2017 yılı mayıs ayında bu santrali eski santralin yerine devreye alacağız.” dedi.

Limak Holding, arz güvenliği ve kaynak çeşitliliğinin önemini bilerek bu doğrultuda yürüttüğü çalışmaların yanı sıra 2013 yılında enerji üretim portföyüne 1200 MW’lık Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ni katarak kurulu gücünü 1800 MW’a çıkardı.

Özdemir, “Gelecek 3 yıl içinde 5.000 Megawatt’lık kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz.”

Limak tarafından gerçekleştirilen yatırımlar kapsamında santrallerde kapasite artışları, rehabilitasyon çalışmaları ve yeni satın almalarla gelecek 3 yıl içinde 5.000 Megawatt’lık kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Özdemir; Boğaziçi, Uludağ, Akdeniz ve Çamlıbel EDAŞ’ların işletmesini yürüten Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumunda eşit ortak olduklarını ve 11 şehirde dağıtımın yüzde 35’ini yaptıklarını aktardı.

Limak Enerji Üst Düzey Yöneticisi Birol Ergüven ise; “Otuz yıllık santral baştan aşağı yenilenecek.” diyerek, santralin Türkiye’de arz güvenliğine ciddi katkı sağlayacağına işaret etti.

Ergüven; “Türkiye’ye getirmiş olduğumuz teknoloji dünyanın en verimli, en esnek teknolojilerinden bir tanesi olacak.”

Ergüven, yatırım için imzalanan kredi anlaşmasına da değindiği açıklamasında şunları söyledi: “Bugün yaptığımız yatırımla bölgede yaklaşık bin 500 kişi çalışıyor olacak. Türkiye’ye getirmiş olduğumuz teknoloji dünyanın en verimli, en esnek teknolojilerinden bir tanesi olacak.”

Hamitabat Termik Santrali’nin, Türkiye’nin en kritik santrallerinden biri olduğunu belirten Ergüven, “Hamitabat, bulunduğumuz bölgede geçmiş yıllarda yaşadığımız enerji kesintisi sırasında Türkiye’de elektrik sisteminin tekrar geri dönmesini sağlayan bir noktada…” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu