Son Haberler

HAMİTABAT’IN OTOMASYONU VALMET DNA

valmet_dnaHamitabat Güç Santrali’nin kontrolü Valmet’e emanet…

Hamitabat’ta kurulacak olan 1200 MW’lık ‘kombine çevrim güç santrali‘nin otomasyonu Valmet DNA Sistemi ile sağlanacak. GAMA Güç Sistemleri Mühendislik tarafından inşa edilecek olan santralin 2017 yılında elektrik üretimine geçmesiyle, Türkiye’nin 72 GW’lık elektrik enerjisi kurulu gücünün yaklaşık yüzde 7’si olan 5 GW’ı Valmet DNA ile kontrol edilecek.

Enerjinin DNA’sını Valmet Kontrol Edecek

Hamitabat Elektrik Üretim A.Ş.’nin (HEAŞ) Kırklareli’nde kurmayı planladığı ‘gaz yakıtlı güç santrali‘nin kontrolünü Valmet sağlayacak. Valmet projede, bilgi ve performans izleme sistemi ile birlikte Valmet DNA Otomasyon Sistemi’ni tesis edecek. Sistemin 2016 yılı Ağustos ayında devreye alınması planlanıyor.

Dünyada ve Türkiye’de Uzman

2017 yılında elektrik üretimine geçmesi beklenen 1200 MW’lık gaz yakıtlı kombine çevrim güç santralinin anahtar teslim projesini yürütecek olan GAMA Güç Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Altan V. Örer, “Valmet’in kombine çevrim santralleri konusunda Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirdiği güçlü proje referansları oldukça etkileyici. Valmet, güç üretimi konusundaki uzmanlığını ve üstünlüğünü kanıtlamış bir marka.” diyerek işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

yücel_doğanValmet Otomasyon Türkiye Satış Müdürü Yücel Doğan ise, Türkiye’nin enerji ihtiyacına büyük katkı sağlayacak bu projede yer almaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, “Profesyonel mühendislik hizmeti sunmak ve projenin taahhüt edilen zamanda teslimatını sağlamak üzere tamamen bu projeye odaklanmış durumdayız. Santrale yüksek katma değer sağlamak amacıyla gelecekte uzman mühendislerimizle yerel destek de sağlayacağız.” dedi.

Hedef Yüksek Kontrol İmkânı ve Güvenilirlik

Hamitabat kombine çevrim güç santrali, Valmet’in modern ve kullanıcı dostu sistemleri ile yüksek kontrol edilebilirlik ve güvenilirliğe sahip olacak. Valmet DNA Sistemi’nde bilgi yönetim ve tesis performans hesaplamalarının aynı entegre platform üzerinde çalışması da tesisin çalışmasında büyük kolaylık sağlayacak.

Birinci Sınıf Güç Santrali Olacak

25 yıllık işletme ömrü ile dizayn edilen tesis, iki bloktan oluşuyor. Bir gaz türbini, bir buhar türbini ve bir ‘atık ısı kazanı‘ndan oluşan tesiste Valmet, DCS ve Tesis Bilgi ve Performans İzleme Sistemi’ni tedarik edecek. Tamamlanmasının ardından, dünya çapında 50 Hz pazarında en yüksek kapasiteli birinci sınıf güç santrali olacak olan projenin üretime geçmesi ile birlikte, Türkiye’nin 72 GW’lık elektrik enerjisi kurulu gücünün yaklaşık yüzde 7’si olan 5 GW’ı Valmet DNA ile kontrol ediliyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu