Son Haberler

HARMANLIK, KORU VE MUT RES DEVREDE!

Toplam 158,4 MW`lik Harmanlık, Koru ve Mut rüzgar enerjisi santralleri Borusan EnBW Enerji tarafından devreye alındı.

Borusan EnBW Enerji’nin yatırımını tamamladığı, toplam 158,4 MW’lık üç önemli rüzgâr enerjisi santrali (RES) daha faaliyete geçti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı portföyünü büyütme vizyonu çerçevesinde yeni yatırımlarını devreye almaya devam eden Borusan EnBW Enerji’ye ait söz konusu RES’lerden ikisi yüzde 100, biri de kısmen üretimde…

Harmanlık ve Koru’da Tam Kapasite

Bakanlık geçici kabulleri tamamlanan Harmanlık RES toplam 50 MW’lık kurulu gücüyle 6 Mayıs 2015’te resmi olarak ticari işletmeye alındı. Koru RES ise 23 Mayıs 2015 itibariyle toplam 50 MW’lık kurulu gücüyle ticari işletmeye geçti.

Mut RES Kısmen Üretimde

İlk 6 türbini kapsayan 19,8 MW’lık kısmı 23 Mayıs 2015’te ticari üretime başlayan Mut RES, toplam 50 MW kurulu güce sahip. Kısa zamanda tesisin 50 MW’lık kurulu gücünün tamamının devreye alınması planlanıyor.

Hedef, 331 MW RES

Mut RES’in de tam kapasite devreye alınmasıyla Borusan EnBW Enerji’nin işletmedeki toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü 331 MW’a, toplam kurulu gücü ise 381 MW’a ulaşacak.

Hizmete giren 3 RES tesisi Borusan Enerji EnBW’nin geçen yıl başlattığı yeni ve ilave rüzgâr enerjisi yatırımlarının toplam maliyeti yaklaşık 330 milyon dolar.

Bu yatırımların bir parçası olan Harmanlık, Koru, Mut ve Fuatres RES’in yapımını, Bandırma RES’te ise kapasite artırımını hedefleyen, Avrupa’nın en büyük karasal rüzgâr enerji yatırımlarından birini oluşturan bu projeler tamamlandığında Borusan EnBW Enerji, kurulu güç açısından Türkiye’nin lider rüzgâr enerjisi üreticilerinden biri olacak.

Acarla, “Hedef RES’te Liderlik”

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla yaptığı açılamada şunları söyledi: “Üç yeni tesisin hizmete girmesiyle rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin lideri olma yolunda önemli bir mesafe kat ettik. Üç yeni RES ile enerji üretimini artırıp enerjideki dışa bağımlılığı azaltmanın yanı sıra doğanın korunmasına da güçlü bir katkı yapacağız.”

borusan_EnBW

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu