HAVALİMANI TERMİNAL BİNASI GENİŞLETME İHALESİ | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

HAVALİMANI TERMİNAL BİNASI GENİŞLETME İHALESİ | Enerji ve Maden Dergisi

31 Mart 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , ,

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı terminal binasını büyütüyor. Genişletme Projesi için başlatılan İhale süresi 21 Nisan’da sona erecek.

Yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulan ve 31 Ekim 2009 tarihinde hizmete açılan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binası, alınan ek yatırım kararıyla genişleyecek. 2009 yılından itibaren arka arkaya 7 yıl “Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havalimanı” olma unvanını elde eden İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, terminal binasını genişletme projesi için başlatılan ihale süreci 21 Nisan’da sona erecek.

İç hatlar giden yolcu katı iskele bloğunda yapılacak yeni alan yaklaşık 25 bin metrekare büyüklüğe sahip olacak. Bu alanda 4 adet yolcu köprüsü, yolcu bekleme salonları, ticari alanlar ve ofisler bulunacak. Hizmete girdiği ilk günden bu yana “yolcu dostu terminal” olma özelliğini ortaya koyan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda ek yatırımın ardından terminalin yolcu kapasitesi yıllık 6 milyon artacak.

İHALE HAKKINDA DETAYLAR

Teklif alma süresinin 21 Nisan’da sona ereceği terminal binası genişletme ihalesi hakkındaki ayrıntılı şartname bilgilerine ulaşmak isteyen firmalar, http://www.sabihagokcen.aero/ web sitesinden ya da ihaleisg@sgia.aero mail adresinden bu bilgilere ulaşabilirler.

Öte yandan yapımı devam etmekte olan Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pist inşaatının 2019 yılında, Pendik-Tavşantepe metro bağlantı inşaatının ise 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor.

2016 yılında 29.6 milyon yolcuya ev sahipliği yapan İstanbul Sabiha Gökçen, Airports Council International (ACI) Europe tarafından 2009 yılından itibaren arka arkaya 7 yıl boyunca “Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havalimanı” seçilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir