Son Haberler

HEDEF: YÜKSEK ORANLI BÜYÜME

Bakanlık görevini devraldıktan sonra İSO ile çok yakın iletişim ve çalışma içine girdiklerini söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “Türkiye için de artık kaçınılmaz yol; yüksek oranlı büyümedir.” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin aralık ayı olağan toplantısında bakanlık görevini devraldıktan sonra İSO ile çok yakın iletişim ve çalışma içine girdiklerini söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “Türkiye için de artık kaçınılmaz yol; yüksek oranlı büyümedir.” dedi.

Sanayi Bakanı Fikri Işık: “Bizim ‘Düşük oranlı büyümeye razıyız’ gibi bir anlayışımız kesinlikle olamaz. Bu kadar genç nüfusun olduğu bir ülkede, Türkiye’nin küçük büyüme oranlarına razı olmasını bekleyemeyiz.” dedi.

Orta Gelir Tuzağı

Bakan Işık, Türkiye’de 2014 rakamlarıyla 10 bin 500 dolar olan kişi başına düşen milli gelirin, bu yıl kurdaki artış ve paritedeki değişim nedeniyle biraz düşeceğini söyledi. Birkaç yıldır burada sürekli patinaj yaptıklarına dikkati çeken Işık, bunun Türkiye için “orta gelir tuzağı” olduğunu dile getirdi. Işık, Türkiye’nin 12 bin 275 dolar eşiğini aşması halinde “yüksek gelirli ülkeler” grubuna dâhil olacağını belirterek, bu noktada Türkiye’nin büyümeye devam etmesinin önemine işaret etti.

Türkiye’nin bugünkü büyüme oranlarını yeterli görmemesi gerektiğini ifade eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin daha yüksek oranlarda büyümeyi yakalaması gerekiyor. Güney Kore’nin 19 yıllık süreçte yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 7,2. Şimdi Türkiye için de artık kaçınılmaz yol; yüksek oranlı büyümedir. Politikalarımızı buna göre oluşturmak, şekillendirmek ve uygulamak zorundayız. ‘Düşük oranlı büyümeye razıyız’ gibi bir anlayışımız kesinlikle olamaz. Bu kadar genç nüfusun olduğu bir ülkede Türkiye’nin küçük büyüme oranlarına razı olmasını bekleyemeyiz. Türkiye’nin 2002’den 2015’e kadar önemli bir başarı yakaladığını söylemeliyiz. Küresel krize rağmen Türkiye’nin son 13 yıldaki ortalama büyüme hızı yüzde 4,8. Küresel kriz olmasaydı, bu rakam yüzde 5,5 civarında olabilirdi.”

Büyüme İçin Üretimde Verimlilik Artışı

Işık, bu büyüme rakamları yakalanırken aslında kendilerini büyümeye en fazla taşıyan şeyin, “üretimdeki verimlilik artışı” olduğunu aktardı.

Bunun da sınırına geldiklerinin altını çizen Işık, bundan sonra Türkiye’nin yeni bir başarı hikâyesi yazmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Işık, Türkiye’nin mutlaka büyük bir sıçrama yapması gerektiğini belirterek, Türkiye’de hemen hemen hiçbir alanda bilgi eksikliği olmadığını ifade etti.

Herkesin ne yapılması gerektiğini iyi bildiğini belirten Işık, “Ama bunu politika kararları haline dönüştürüp kararlılıkla uygulamak ve sonuçlarını değerlendirerek, gerekli güncellemeleri yaparak devam etmek bizim en fazla eksik kaldığımız konulardan biri.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu