Son Haberler

HER YÖNÜYLE NÜKLEER ENERJİ KONUŞULDU

Gedik Üniversitesi tarafından 1 Nisan 2016 tarihinde Tuzla – Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirilen 3.Gedik Teknoloji Günü’nde nükleer enerji konuşuldu.

Gedik Üniversitesi tarafından 1 Nisan 2016 tarihinde Tuzla – Radisson Blu Hotel’de gerçekleştirilen 3.Gedik Teknoloji Günü’nün ana başlığı “Nükleer Enerji Santrali Parçalarının Kaynağı ve Değerlendirilmesi” oldu. Etkinlikte, Türkiye’de Nükleer Enerji, Japonya’da Nükleer Enerji Santrallerinde Kaynak Teknolojilerine Bakış, Güvenilir Nükleer Enerji Santralleri İçin Yüksek Kalitede Kaynak Teknolojisi ve benzeri teknik konular masaya yatırıldı. Konferansa sektörün öncü kuruluşları ile iş dünyasından yerli, yabancı konuk ve konuşmacılar katıldı.

mustafa_kocakTürkiye’de Milli Nükleer Kültür Oluşturulmalı

Gedik Holding Ceo’su ve Gedik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Danışmanı Dr. Mustafa Koçak, açılış konuşmasını yaptığı seminerde, Mersin – Akkuyu ve Sinop’ta inşa edilecek olan Nükleer Enerji Santrallerinin çalışmaları ve Türkiye için yeni olan bu teknolojinin bilimsel ve teknik detayları konusunda görüşlerini bildirdi. Dr. Mustafa Koçak konuşmasında Türkiye’de hem yetiştirilmiş insan gücü hem de teknolojiyi taşıyan yerli bir milli nükleer kültürün oluşturulmasının önemine değinirken, bu seminer vasıtasıyla yerli sanayi ile üniversite bilim insanlarını buluşturduklarını belirtti.

Türkiye’de nükleer enerji tarihine ilişkin bilgi veren ve Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şule Ergün ise güvenli ve sürdürülebilir enerji ve endüstrimiz için Nükleer Enerjiye ihtiyaç duyulduğunu, nükleer demenin güvenilir enerji, istihdam ve yatırım olduğunu kaydetti.

Teknik kısımlar dışında, nükleer enerji sektöründe kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye yönelik İstanbul Gedik Üniversitesi ve Türkiye Enerji Bakanlığı arasında gerçekleştirilecek iş birliği konusunda katılımcılara bilgiler verildi.

Özellikle nükleer enerji santralleri ve güvenliği konusunun masaya yatırılacağı seminerde sektöre yönelik  “İŞ GÜCÜ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME, TEST, EĞİTİM, EĞİTİM VE SERTİFİKASYON PROGRAMI“ hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

nukleer_enerji_konu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu