HİNDİSTAN YATIRIM AÇISINDAN AVANTAJLI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

HİNDİSTAN YATIRIM AÇISINDAN AVANTAJLI | Enerji ve Maden Dergisi

29 Ekim 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

2.Uluslararası İş Makinaları Kongresi’nde konuşan uluslararası pazar araştırma ve yönetim danışmanlığı şirketi Off Highway Research Genel Müdürü David Phillips, birçok ülkeye nazaran Hindistan’ın gerçekten çok güçlü ve geleceğe yönelik yatırımlar açısından avantajlı bir ülke olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’de 3.5 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşan iş makineleri sektörü, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) önderliğinde, 20-21 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen ‘2. Uluslararası İş Makinaları Kongresi’nde bir araya geldi.

Uluslararası pazar araştırma ve yönetim danışmanlığı şirketi Off Highway Research Genel Müdürü David Phillips, Kongrede yaptığı konuşmasında sektörün 5 yıllık geleceğiyle ilgili görüşlerini dinleyicilerle paylaştı. Türkiye’de ekonomik bir kargaşanın söz konusu olduğunu belirten David Phillips; “Öncelikli olarak Suriye ve Irak’ta yaşanan problemlerin çözülmesi gerekiyor. Sektör küresel krizden çok etkileniyor. Çin’de çok ciddi bir büyüme yaşanırken Avrupa ülkelerinde dalgalanmalar söz konusu. İspanya ve İtalya sektörel olarak krizden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Kuzey Amerika’ya bakıldığında ise muğlak bir durum söz konusu. Amerika seçimlere odaklanmış durumda. Her şey seçimlere bağlı ve her an bir facia yaşanabilir. Hindistan ise gerçekten çok güçlü ve geleceğe yönelik yatırımlar açısından avantajlı bir ülke. İmalat açısından yatırım yapmaya değer özelliklere sahip. İç pazar rekabetinin yoğun olduğu Çin’de en yüksek satış rakamlarını gözlemliyoruz fakat Çin uluslararası dağıtımda sorun yaşıyor. Kötü müşteri desteği ve kalitesi kötü ürünleri var.” dedi.

Kongrede Türkiye ekonomisinin son durumunu mercek altına alan Prof. Dr. Asaf Savaş Akat daha sonra panelin moderatörlüğünü yürüttü.

“Türkiye olarak toprak taşıma sektöründe 1.3 milyon dolarlık bir pazara sahibiz”

İş Makinaları ve Ekonomik Sürdürülebilirlik panelinde konuşan Hidromek’in danışmanı Merih Özgen; “Türkiye olarak toprak taşıma sektöründe 1.3 milyon dolarlık bir pazara sahibiz. Türkiye’deki en önemli yükleyiciler Backhoe Loader’lar. Asfalt ekipmanları pazarında düşük bir ithalat ve ihracat var. Ancak beton ekipmanlarında 214 milyon dolarlık bir pazar söz konusu. Bu rakam oldukça büyük bir rakam… İthalata gelince iş makinelerinde 321 milyon dolarla en çok Japonya’dan ithalat yapıyoruz. Ardından Almanya, İngiltere ve Çin geliyor. İhracatta ise en çok ihracat yaptığımız ülke 43 milyon dolarla Cezayir, ardında Suudi Arabistan, Türkmenistan ve Rusya geliyor.” dedi.

“2023’e kadar ortalama yüzde 10’luk bir büyüme bekliyoruz”

Sektörle ilgili büyüme oranı tahminlerini belirten Özgen; “2003 ve 2015 arasında ortalama yüzde 15’lik bir büyüme gerçekleşti. 2023 hedeflerimizi dikkate alırsak ortalama 1.2 milyar dolarlık gayri safi iç hasıladan bahsedebiliriz. 2023’e kadar ortalama yüzde 10’luk bir büyüme bekliyoruz. Bu da 3.8 milyar dolarlık bir pazara denk geliyor. 2023 hedefi 10 milyar dolarlık ihracat, bunu gerçekleştirebiliriz. Pazarımızı her sene yüzde 26 büyütüyoruz, bu bizim için ulaşılabilir bir hedef.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir