Son Haberler

İHRACATÇILAR ‘2016 EYLEM PLANI’NDAN MEMNUN

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ‘2016 Eylem Planı’nda yer alan birçok maddenin ihracatçıların beklentileriyle tamamen örtüştüğünü ifade etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ‘2016 Eylem Planı’nda yer alan konulara ilişkin görüşlerini paylaştı. Mehmet Büyükekşi, Planda yer alan birçok maddenin ihracatçıların beklentileriyle tamamen örtüştüğünü ifade etti.

TİM Başkanı Büyükekşi, ‘2016 Eylem Planı‘nda, ihracatçıların girişimcilik, inovasyon ve yatırım ortamının iyileştirmesi konularında yaptığı öneri ve değerlendirmelerin hükümet tarafından dikkate alınmasından memnun olduklarını ifade etti.

Ar-Ge ve tasarım alanında erken aşamaya yönelik bir fon kurulması, Ar-Ge ve yenilik desteklerinin etkinliği artırılması ve koordinasyonu güçlendirilmesi, yenilikçi girişimcilerin projelerinin ticarileştirilmesi için kredi garanti mekanizması oluşturulması ve yeni iş kuran gençlere üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanması gibi konular hakkında Türkiye’de inovasyon ikliminin ve girişimcilik kültürünün desteklenmesi açısından son derece önemli reform maddelerinin olduğunu söyledi.

“Katma değerli ihracat artışı için inovasyon, Ar-Ge, tasarım, markalaşma ve girişimcilik desteklenmeli…”

Türkiye’nin katma değerli ihracat artışını, inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmanın yanı sıra girişimciliğin de desteklenmesiyle yakalayabileceğini belirten Büyükekşi, Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payın son yıllarda arttığının altını çizdi.

tim_başkanıTİM Başkanı Mehmet Büyükekşi değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye dünya ticaretinden yüzde 0,9 oranında pay alıyor. Hedefimiz 2023 yılında bu payı yüzde 1,5’a çıkarmak. Bunu gerçekleştirebilmek için de katma değerli ihracat artışına önem vermemiz gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de kilogram başı ihracat değerimizi arttırmaya ihtiyacımız var. Bunun yolu da inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya daha fazla önem vermekten geçiyor. Ayrıca yenilikçi sektörlere daha fazla yatırım yapılması ve bu sektörlerde ihracatımızın geliştirilmesi de önemli bir öncelik. Diğer taraftan bir diğer önem taşıyan husus olarak, girişimcilik eko-sisteminin geliştirilmesi için de gençlerimizi girişimciliğe yönlendirmeye ve onları bu konuda cesaretlendirmeye ihtiyacımız var. Hükümetin reform süreçlerinde gençlerimizi girişimcilik konusunda aktif olarak destekleyecek mekanizmalara yer vermesini bu açıdan kritik buluyoruz.”

Reform Süreçlerine TİM’den Destek

Türkiye’nin yeni bir atılım yapabilmesi için hızlı bir reform sürecine ihtiyacı olduğunu kaydeden Büyükekşi, reform süreçlerinin, Türkiye ekonomisinin ihracat odaklı büyüme modeline büyük destek vereceğini belirtti. Büyükekşi ayrıca “Katma değerli ihracat artışı yakalamak ve daha yüksek büyüme oranlarına ulaşmak için reformların en büyük destekçisi ve takipçisi olacağız.” dedi.

Mehmet Büyükekşi, 71 bin ihracatçıyı temsilen yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ihracatımızı artırmak için tüm kamusal düzenlemelerin, Kamu Kuruluşlarımız ve Bakanlıklarımız ile eşgüdüm içerisinde takipçisi olmaya ve ihracatçılarımızın bu düzenlemeler hususunda temsilcisi ve iletişim kanalı görevini sürdürmeye etkin bir şekilde devam edeceğiz.”

ihracat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu