Son Haberler

İHRACATIN METALİK YILDIZI KİBAR DIŞ TİCARET

Kibar Dış Ticaret, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından verilen “İhracatın Metalik Yıldızları“ ödülünü kazandı.

2016 yılı içinde gerçekleştirdiği 6,2 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye’nin en büyük ihracatçı birliklerinden biri olan İDDMİB, geçtiğimiz yılın başarılı ihracatçılarını 12 Nisan’da Raffles Otel’de gerçekleştirildiği törende ödüllendirdi. Bu yıl 7’ncisi düzenlenen İDDMİB İhracatın Metalik Yıldızları Ödülleri Töreni’nde; demir çelik eşya, alüminyum mutfak eşya, alüminyum inşaat aksamı, metallerden kilitler, metal mobilya, demir çelik döküm gibi 21 farklı kategoride 71 başarılı ihracatçı firma ödülün sahibi oldu.

Kibar Dış Ticaret, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından verilen “İhracatın Metalik Yıldızları Ödülleri”nde, “Alüminyum Mal Gruplarında En Çok İhracat Yapan Firmalar” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Alüminyum Satışlarında Yüksek Performans

Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarından Kibar Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kibar Dış Ticaret’in bu başarısı, alüminyum satışlarındaki yüksek performansı ile Assan Alüminyum’un ihracatından geldi. 2016 kombine cirosu 25 Milyar TL olan Kibar Grubu’nun dış ticareti 2,5 milyar dolara ulaşıyor ve grup şirketlerinin satışlarının yüzde 60’ı ihracattan elde ediliyor.

Temel Marka Değerleri Güvenilirlik, Esneklik ve Yenilikçilik

Kibar Grubu’nun ihracat portföyündeki önemli paya sahip şirketi Assan Alüminyum’un Genel Müdürü Göksal Güngör, Kibar Dış Ticaret adına ödülü alırken, yaptığı açıklamada, “Assan Alüminyum’un temel marka değerleri güvenilirlik, esneklik ve yenilikçilik ana başlıkları altında toplanıyor. Tecrübe ve uzmanlığımızı kullanarak müşterilerimiz için hem hızlı değişen rekabet koşullarına göre esnek çözümler sunan hem de uzun süreli ve güvene dayalı ilişkilere önem veren bir iş ortağı olarak kendimizi konumlandırıyoruz. Avrupa’nın en önemli üreticilerinden biri olarak, her yıl birçok müşterimiz tarafından yılın tedarikçisi unvanına layık görülüyoruz, sayısız ödüller alıyoruz. Bunda esnek ve müşteri odaklı çalışma anlayışımızın etkisi büyüktür.” dedi.

Avrupa’nın İlk Üç Üreticisinden Biri

Yıllık 280 bin tonluk kurulu kapasiteye sahip olan yassı alüminyum sektörünün lider üreticisi Assan Alüminyum, yılda 80 bin ton alüminyum folyo üretim kapasitesi ile de Avrupa’nın ilk üç üreticisinden biri. Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dört kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracatı bulunan Assan Alüminyum, satışlarının yaklaşık yüzde 75’ini ihraç ediyor.

Yeni Yatırım Planları

“Bu başarıda emeği olan tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diyen Göksal Güngör, yeni yatırım planları hakkında şu bilgileri verdi:

“Hizmet verdiğimiz inşaat, otomotiv, ambalaj, dayanıklı tüketim gibi sektörlerin hepsinin farklı alanlarına yönelik, güçlü olduğumuz ve Avrupa’da pazarından önemli paylar aldığımız ürünlerimiz bulunuyor. Çeşitli ülkelerdeki lojistik tesislerimiz ile de müşterilerimize özel tedarik zinciri çözümleri sunuyoruz. Alüminyum döküm ve folyo kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlarımız için 2016’da düğmeye bastık. Ara vermeden büyümeye ve yatırıma devam ediyoruz. Pazar liderliği konumumuzdan aldığımız güç ve teknolojik birikimimiz ile alüminyum döküm ve folyo kapasitemizi artırmak üzere yeni yatırımları hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Bu sayede bu sene sonu itibariyle kurulu kapasitemizi ilk etapta 300 bin tona ulaştıracağız. 2017 senesinde Dilovası’nda devreye girmesi planlanan iki yeni döküm hattımız var. Ayrıca yüksek hızlı ve ileri seviye otomasyon sistemli yeni folyo hadde yatırımımız bulunuyor. Sonraki aşamalarda ise ek folyo haddeleri ve düşük kalınlıklarda üretim yapabilen bir soğuk hadde, üzerinde çalıştığımız projelerimiz arasında. Özellikle ambalaj sektörüne yönelik olacak bu yatırımlar sayesinde folyo kapasitemizi yıllık 110 bin tonlara çıkarmayı hedefliyoruz. Ek olarak Türkiye’nin ilk modern, hızlı ve en geniş alüminyum sıcak haddeleme tesisi yatırımı da planlarımız arasındadır.”

“Yurt dışına olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz”

Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmanın, markayı güçlendiren ve bağlılık yaratan en temel ilke olduğuna inandıklarını söyleyen Güngör, Assan Alüminyum’un 2016 yılını yüzde 6,2 büyüme ve 258.400 ton satış rakamıyla başarılı bir biçimde tamamladığını, çeyrek milyon tonu aşan ilk Türk yassı alüminyum üreticisi olduğunu belirtti. Güngör, “Her geçen yıl verimliliğimizi ve kapasite kullanımımızı artırmak öncelikli hedefimizdir. Ülkemizde pazar lideriyiz ve konumumuzu daha da güçlendireceğiz. 2017 yılında 266.000 ton satış hedefiyle çıtamızı daha da yükselttik. Yatırımlarımızla stratejik sektörlerde yüksek katma değerli ürünler üretmeyi ve yurt dışına olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu