Son Haberler

İKLİM MÜCADELESİNDE GÜNEŞ ENERJİSİ ÖNE ÇIKIYOR

İklim mücadelesinde başarının yolu güneş enerjisinden geçiyor.

Küresel iklim değişikliği mücadelesi için tarihi nitelikte olan Paris İklim Anlaşması 22 Nisan günü New York’ta aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 175 ülkenin temsilcisi tarafından imzalandı.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü – GÜNDER tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada Aralık ayında Paris’te 196 ülke yönetiminin mutabık kaldığı, tüm insanlık için tarihi öneme sahip olan anlaşmanın en önemli çıktısının fosil yakıt kullanımının hızla azaltılarak, karbon salımına yol açmayan yenilenebilir enerjilere geçişin zorunlu olduğu belirtildi.

“Ülkemizin enerji geleceği güneştedir”

Paris İklim Anlaşmasını değerlendiren GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar “Enerji altyapısındaki köklü dönüşüm hâlihazırda Dünya’da başladı. Türkiye bu süreci kaçırmamalı ve ülkemizin güneş potansiyelini, geleceğimiz ve sürdürülebilirlik için harekete geçirmelidir. Ülkemizin enerji geleceği güneştedir. Türkiye’deki güneş enerjisi sektörü, üzerine düşen görevin bilincindedir. Türkiye karbon salımlarını azaltmak ve düşük karbonlu ekonomiye geçmek için yeterli kaynağa sahiptir. Gerek uluslararası konjonktür gerekse ülkemizdeki sanayici bu zorunlu dönüşümü gerçekleştirme sorumluluğunu yerine getirmeye hazır. Karar vericilerimizin de bu sorumluluk ve fırsata uygun olarak daha iddialı hedefler belirlemesi, kentsel dönüşümden sanayiye güneş enerjisinden yararlanmak üzere uygulamaları yaygınlaştırması, sektörün gelişimini hızlandırıcı tedbirler alması gerekiyor. Ülkemizin geleceği güneştedir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu