Son Haberler

İLK 6 AYDA EKONOMİYE HES KATKISI 9,275 MİLYAR TL…

Türkiye’de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerin (HES) ürettiği elektriğin 2015’in ilk 6 ayı itibariyle ülke ekonomisine katkısı 9,275 milyar TL olarak gerçekleşti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından Türkiye’de işletmeye açılan HES’lerde, 2015 yılının ilk 6 ayında üretilen 35 Milyar kilowatt saat enerji ile ülke ekonomisine katkı 9,275 milyar TL oldu.

6 Ayda 35 Milyar Kilowatt Saat Enerji

Enerji üretim oranlarına bakıldığında bu yılın ilk 6 ayında enerji üretiminde toplam payı 33,7 olan yenilenebilir kaynakların içinde HES’lerin payı yüzde 83 oldu. İlk 6 ayda HES’lerden üretilen enerji 35 milyar kilowatt saate ulaştı. Fosil kaynakların üretimdeki toplam payı ise yüzde 66,3 oranında…

Yine aynı döneme ait üretim oranlarına bakıldığında toplam 122,5 milyar kilowatt saatlik enerjide en büyük payı 44 milyar kilowatt saat ile doğal gaz ve lng yakıtlarından üretilen elektrik aldı. Kömür santrallerinden ise 33 milyar kilowatt saat enerji üretildi. Enerji payında kalan 10,5 milyarlık kısım ise rüzgâr, jeotermal, biogaz ve diğer hammaddeler kullanılarak üretildi.

“Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda…”

Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız. Tabiata dost, yenilenebilir bu enerji kaynağına yatırım yapmalıyız.” dedi.

Hes’ler ile Cari Açığın da Önüne Geçiliyor

Prof. Dr. Veysel Eroğlu açıklamasında ilk 6 aylık dönemde enerji ihtiyacının 3’te 2’sinin termik santrallerden üretilen enerjiden kaynaklandığını vurguladı. Prof. Dr. Eroğlu; “Bu enerji petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlardan üretiliyor. Üretilen bu enerji için kullanılan petrolün ve doğalgazın neredeyse tamamı ithal ediliyor. İşletmeye alınan ve alınacak HES’ler ile enerji hammaddesi ithalatından kaynaklanan cari açığın da önüne geçiyoruz.” diye konuştu.

“Hidroelektrik Potansiyelini Değerlendirmek İçin Çalışıyoruz”

Prof. Dr. Eroğlu, Türkiye’nin sahip olduğu hidroelektrik potansiyelini yeterince değerlendiremediğini de söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu potansiyeli değerlendirmek için çalışıyoruz. Avrupa ve Amerika bu potansiyelinin neredeyse yüzde yüze yakınını kullanırken Türkiye kullanamıyordu. Ülkemizin hidroelektrik üretim potansiyeli yılda 216 milyar kilowatt saat’tir. Hâlihazırda geliştirilen potansiyel ise yılda 159 milyar kilowatt saat’tir. Geliştirilen bu potansiyelimiz değişik safhalardaki toplam 1.401 projeden meydana gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Son 12 yılda, HES yatırımlarında yüzde 100’ün üzerinde bir artış sağladık”

Boşa akan suların gücünü ülke ekonomisine kazandırmak için enerji sektörüne yatırım yaptıklarını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu yatırımlar ile bu senenin ilk 6 ayında ülke ekonomisine 9,275 milyar liralık katkı sağladık. Son 12 yılda, HES yatırımlarında yüzde 100’ün üzerinde bir artış sağladık. 2003’te 12.241 MW olan kurulu gücü 2015’te 25.148 MW’ye yükselttik. HES’lerin enerji üretimine katkısında da 3 kattan fazla artış imkânı sağladık.” şeklinde konuştu.

İnşaatı devam eden baraj ve nehir tipi santrallerin 2017 yılına kadar işletmeye alınacağını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, “Özel sektör ve DSİ tarafından işletmeye alınacak bu santrallerin toplam kurulu gücü 7.017 MW,  yıllık enerji üretimi ise 21,6 milyar kiloWatt saat’tir.” dedi.

“HES’ler Sayesinde Yılda Yaklaşık 40 Milyon Ton Karbondioksit Salınımı Engellendi”

HES’lerin iklim değişikliği ile mücadele etmenin en etkin yolu ve tabiata zarar vermeyen temiz, çevreci bir elektrik üretim şekli olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu yöntemle karbondioksit salınımı en alt seviyede gerçekleştirilmiştir. Bugüne kadar işletmeye alınan HES’lerin üretimiyle yılda yaklaşık 40 milyon ton karbondioksit salınımı engellenmiştir. HES’ler aslında tabiata hizmet etmiştir.” şeklinde konuştu.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu