Son Haberler

İLLERİN ÇEVRE DÜZENİ PLANI ONAYLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli Belediyelerinin ‘1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı imzaladı.

Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı onayı imza töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, çevre düzeni planlarının hazırlanmasının planlı gelişme için önem arz ettiğini belirtti.

Bakan Güllüce, planlamanın dinamik bir süreç olduğunu, mevcut planlarda da zaman içinde oluşan ekonomik gelişmelere dayalı olarak yenilemeler yapılması gerektiğini ifade ederek, “Bakanlığımız, ülkenin 79 ilini kapsayan, yüzde 98’lik bir alanda çevre düzeni planlarını tamamlamıştır.” diye konuştu.

2025 yılını hedef alan Malatya-Elazığ-Bingöl-Tunceli 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ilk kez 2 Nisan 2012’de onaylanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Bakan Güllüce şöyle devam etti: “Bugüne kadar geçen zamanda yeni plan anlayışına gidildi. Bunlar, planlama bölgesinde gerçekleşen uygulamalarda karşılaşılan aksaklıkların giderilmesi, güncel gelişmelerle birlikte ortaya çıkan mekânsal ihtiyaçların planlı bir şekilde yönlendirilerek, sağlıklı gelişmenin ve kentleşmenin sağlanabilmesidir.”

“Malatya il sınırı, büyükşehir sınırı olarak yeniden yapılandırıldı”

Bakan Güllüce konuşmasında, planın onayından sonra gerçekleşmiş mevzuat değişiklikleri ve buna bağlı yeni idari yapılanmalar çerçevesinde, Malatya il sınırının büyükşehir sınırı olarak yeniden yapılandırıldığını anlattı.

Bu yapılanmalardan dolayı yaşanması muhtemel sosyal ve ekonomik hareketliliğin mekânsal yansımalarının öngörülebilmesi gerektiğine dikkati çeken Bakan Güllüce, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile yürütülen çalışmalar sonucunda, il genelinde kentsel ve kırsal alanlara yönelik düzenlemeler yapıldığını dile getirdi.

“Çevre düzeni planında iyileştirmeler yapıldı”

Bakan Güllüce, Elazığ’da da benzer kalkınma ve gelişim sıçramaların yaşanabileceğinin öngörüldüğünü, Elazığ’ın 20 yıllık gelişimine katkı sağlayacak destekleyici yeni mekânsal ve sektörel kararların üretilmesi amacıyla çevre düzeni planında iyileştirmeler yaptıklarına değindi.

Bingöl ve Tunceli’nin plan ve plan notlarının da düzenlemelerden etkileneceğini vurgulayan Bakan Güllüce, bu bölgelerle ilgili çalışmaların da tüm hızıyla sürdüğüne işaret etti. Bakan Güllüce, gerekli teknik, idari ve mali kapasitenin oluşturulabilmesi için öncelikle yerel yönetimler tarafından kısa vadeli programlarının bu yönde revize edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Mevcut onaylı imar planlarında gerekli düzeltmelerin yapılarak, çevre düzeni planı kararıyla uyumun sağlanması ve yeni imar planlarının da bir an önce hazırlanmasının büyük önem taşıdığına işaret eden Bakan Güllüce, konuşmasının ardından Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını imzaladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu